Člen Rady pre rozpočtovú zodpovednosť Juraj Kotian, predseda Rady Ján Tóth a členka Rady Anetta Čaplánová počas tlačovej konferencie Rady pre rozpočtovú zodpovednosť. FOTO: TASR/Pavel Neubauer
StoryEditor

Rada pre rozpočtovú zodpovednosť by sa mala vyjadriť aj k návrhom v skrátenom konaní, ak hrozia štátu škody

26.01.2023, 13:33
Autor:
TASRTASR

Návrh novely je reakciou na nález Ústavného súdu, ktorý sa týkal takzvaného rodinného balíčka pomoci. Súd pri ňom konštatoval rozpor s princípom dlhodobej udržateľnosti hospodárenia.

Rada pre rozpočtovú zodpovednosť by sa mala v budúcnosti vyjadrovať k legislatívnym návrhom prerokovávaným v Národnej rade v skrátenom legislatívnom konaní. A to v prípade, ak jedným z dôvodov pre skrátené konanie sú značné hospodárske škody hroziace štátu, alebo ak má návrh významný vplyv na hospodárenie Slovenskej republiky.

Vyplýva to z návrhu novely ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti, ktorý do parlamentu predložila skupina poslancov OĽANO a Sme rodina. Konkrétny postup a lehoty má upraviť súvisiaca novela rokovacieho poriadku Národnej rady, ktorej návrh predložil poslanec OĽANO Milan Vetrák.

image

Hirman nestihol zadotovať ceny tepla. Ľudia v bytoch dostanú vysoké zálohové platby aj za február

Cieľom zmeny ústavného zákona je tiež rozšírenie okruhu subjektov, ktoré môžu požiadať rozpočtovú radu o stanovisko k legislatívnym návrhom. Namiesto poslaneckého klubu by tak mal túto možnosť do budúcnosti získať prezident Slovenskej republiky, výbor alebo poslanec Národnej rady.

Návrh novely je podľa predkladateľov reakciou na nález Ústavného súdu, ktorý sa týkal takzvaného rodinného balíčka pomoci. Súd pri ňom konštatoval rozpor s princípom dlhodobej udržateľnosti rozpočtového hospodárenia. Poslanci totiž nemali možnosť oboznámiť sa so stanoviskom Rady pre rozpočtovú zodpovednosť k rodinnému balíčku počas jeho prerokovanie v skrátenom legislatívnom konaní.

image

Slovensko zatiahne dlhovú brzdu. Štát siahne na stovky miliónov eur a musí pripraviť vyrovnaný rozpočet

"Skrátené legislatívne konanie v parlamente však prebieha pomerne rýchlo a bez zmeny uvedeného ústavného zákona nie je možné v tomto procese zohľadniť stanovisko Rady pre rozpočtovú zodpovednosť, čo by mohlo aj pri zákonoch schválených Národnou radou viesť ku konštatovaniu neústavnosti zákona zo strany Ústavného súdu," vysvetlili svoj zámer predkladatelia.

Súvisiaci návrh novely rokovacieho poriadku Národnej rady stanovuje lehotu na vypracovanie stanoviska rozpočtovej rady na päť pracovných dní, s možnosťou jej predĺženia o ďalších päť pracovných dní pri zložitých návrhoch zákonov. Ak stanovisko nebude v tejto lehote doručené parlamentu, nemusí sa naň prihliadať. Gestorský výbor by mal rokovať o skrátenom legislatívnom konaní až po doručení stanoviska Rady pre rozpočtovú zodpovednosť, prípadne po márnom uplynutí danej lehoty. Komunikácia medzi parlamentom a radou by mala prebiehať na úrovni predsedov týchto inštitúcií.

"Rada pre rozpočtovú zodpovednosť by sa mala vo svojom stanovisku sústrediť na otázky, ktoré sa týkajú jej pôsobnosti, t.j. na dôsledky legislatívneho návrhu na rozpočet verejnej správy a dlhodobú udržateľnosť rozpočtu a verejných financií vrátane vyjadrenia, či štátu hrozia značné hospodárske škody, ak by legislatívny návrh nebol schválený," priblížili predkladatelia. Účinnosť obidvoch právnych noriem sa navrhuje od 1. mája tohto roka.

01 - Modified: 2022-12-27 23:00:00 - Feat.: 1 - Title: Výdavkové limity sa stávajú skutočnosťou 02 - Modified: 2022-12-23 11:09:04 - Feat.: 1 - Title: Rada pre rozpočtovú zodpovednosť doručila do Národnej rady výpočet prvých výdavkových limitov 03 - Modified: 2022-12-22 09:42:37 - Feat.: 1 - Title: Poslanci schválili krízový rozpočet. Kam pôjdu naše dane a čo sa narýchlo zmenilo (+veľká infografika)
01 - Modified: 2023-03-25 08:50:23 - Feat.: - Title: Štátu sa viac ako poistenie oplatí vlastná rezerva na škody, tvrdí člen Rady pre rozpočtovú zodpovednosť 02 - Modified: 2023-03-10 15:08:53 - Feat.: - Title: Analytici vidia začiatkom roka silnejší rast slovenskej ekonomiky. Ťažiť môžeme aj z Číny 03 - Modified: 2023-03-07 14:16:11 - Feat.: - Title: Rada pre rozpočtovú zodpovednosť zhoršila odhad deficitu. Stále však zostáva pod rozpočtom 04 - Modified: 2023-03-03 12:22:05 - Feat.: - Title: Definitívne rozhodnutie sa odkladá. Ukončenie predaja spaľovacích áut zostáva otázne 05 - Modified: 2023-02-25 09:52:12 - Feat.: - Title: Hospodárenie sa bude zhoršovať, deficit do roku 2026 zotrvá nad štyrmi percentami HDP, tvrdí rozpočtová rada
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
31. marec 2023 04:13