Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová odovzdáva plán obnovy do rúk predsedu vlády Eduardovi Hegerovi. FOTO: TASR/Pavel Neubauer
StoryEditor

V rámci plánu obnovy môže Slovensko čerpať aj miliardové úvery, zatiaľ o tom neuvažuje

28.01.2023, 10:30
Autor:
TASRTASR

"Nie, momentálne sa o tom neuvažuje, aj keď pravidelne vyhodnocujeme finančnú výhodnosť úverov z plánu obnovy a odolnosti," uviedla Lívia Vašáková, generálna riaditeľka sekcie plánu obnovy.

Slovensko by na ďalšie investície v rámci plánu obnovy mohlo okrem nenávratných grantov čerpať aj úvery, a to v objeme približne šesť miliárd eur. S takouto možnosťou sa však zatiaľ nepočíta. Plán je od začiatku postavený na grantoch v podobnej sume.

"Nie, momentálne sa o tom neuvažuje, aj keď pravidelne vyhodnocujeme finančnú výhodnosť úverov z plánu obnovy a odolnosti," uviedla Lívia Vašáková, generálna riaditeľka sekcie plánu obnovy na Úrade vlády, ktorá plní funkciu Národnej implementačnej a koordinačnej autority.

image

Vysoké školy dostali na štipendiá pre talentovaných žiakov takmer 3,7 milióna eur. Avšak s omeškaním

Výhodnejšie podmienky

O pôžičky z fondu na podporu obnovy a odolnosti Európskej únie je možné požiadať do konca augusta tohto roka. Ich prednosťou by mali byť výhodné podmienky čerpania aj splácania, keďže Európska komisia si vie požičať lacnejšie ako väčšina členských krajín Európskej únie.

Vašáková upozornila, že finančná výhodnosť úverov je len jedna strana mince. Tou druhou je identifikácia ekonomicky návratných investičných projektov, ktoré by dokázalo Slovensko realizovať v stanovenom časovom rámci, teda do konca roka 2026.

image

Nový financmajster zdedí po voľbách politicko-ekonomickú bombu za sedem miliárd eur

"Vzhľadom na skutočnosť, že do ekonomiky budú v najbližších rokoch prúdiť investície z dvoch veľkých zdrojov - plánu obnovy, ako aj eurofondov, otáznou je aj absorpčná schopnosť ekonomiky. Aj kvôli vyššie uvedenému sa Slovensko v prípade mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti zatiaľ rozhodlo plne koncentrovať na realizáciu Plánu obnovy a odolnosti Slovenskej republiky financovaného z grantovej časti mechanizmu a jeho aktualizáciu, vrátane časti REpowerEU," vysvetlila Vašáková.

Schopnosť dané peniaze rozumne a efektívne minúť považuje za najväčší problém aj analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák. "Už teraz budeme čeliť akejsi absorpčnej bariére, keďže sa nám v tomto roku kryjú staré aj nové eurofondy a granty plánu obnovy, čo sú miliardy, ktoré môžeme mať problém vyčerpať - a to aj bez ďalších potenciálnych zdrojov z úverovej schémy," uviedol.

Myšlienku rozdeliť finančné prostriedky z Európskej únie na granty a úvery však považuje za dobrý krok. Podľa analytika sa tak čiastočne obmedzujú prípadné motivácie politikov, že čerpáme "peniaze zadarmo".

image

Heger: Výmena ministra zdravotníctva nie je aktuálne na stole

Zadarmo nie sú

"Práve naopak, ani tie z grantovej časti nie sú zadarmo, splácať sa však budú z iných zdrojov, nie úplne na priamo z rozpočtov štátov. Členské krajiny však majú príležitosť využiť výhodné podmienky, za ktoré dokáže získať financie Európskej únie, keďže ako celok má zásadne inú kredibilitu než niektoré krajiny samostatne," doplnil Horňák.

Členský štát Európskej únie môže požiadať o úver v čase predloženia plánu obnovy alebo aj inokedy, najneskôr do 31. augusta 2023. Slovensko si v čase predkladania plánu v apríli 2021 nežiadalo o úverovú podporu, ale plne využilo nenávratnú finančnú alokáciu, pripomenula Vašáková. Tá predstavuje približne šesť miliárd eur, ktoré Slovenská republika získava postupne na základe jednotlivých žiadostí po splnení stanovených cieľov.

image

Vláda v zdravotníctve zlyháva, trpieť budú pacienti, tvrdí Bittó Cigániková. Môže prísť k strate financií

"V prípade, že si členský štát chce požiadať o úver, je tiež povinný predložiť dodatočný set míľnikov a cieľov, ktoré budú z úveru pokryté, a tiež dôvody pre potrebu vyššej finančnej podpory," priblížila Vašáková. Ak by sa Slovensko rozhodlo využiť dodatočnú úverovú podporu, môže tak podľa nej spraviť počas aktualizácie plánu obnovy, o ktorej v súčasnosti rokuje s Európskou komisiou. Prípadne neskôr do stanovenej lehoty.

Pre porovnanie, Česká republika po dlhšom váhaní aktuálne plánuje využiť možnosť takejto pôžičky z Európskej únie, a to prioritne na projekty energetickej transformácie. Informovali o tom začiatkom roka české Hospodářske noviny. Česko môže požiadať o úver v celkovom objeme približne 14,7 miliardy eur, podľa informácií HN môže byť skutočná požiadavka asi 150 miliárd českých korún. Rozhodnúť o tom ešte musí česká vláda. Výhodou európskeho úveru je, že Európska komisia si vie požičať oveľa výhodnejšie ako samotná Česká republika.

01 - Modified: 2023-01-27 10:33:32 - Feat.: 1 - Title: Verejnosť môže pripomienkovať projekt Digitálne vybavenie škôl, bariéra v online vzdelávaní má zmiznúť 02 - Modified: 2023-01-27 09:26:17 - Feat.: 1 - Title: Vysoké školy dostali na štipendiá pre talentovaných žiakov takmer 3,7 milióna eur. Avšak s omeškaním 03 - Modified: 2023-01-26 18:29:11 - Feat.: 0 - Title: Nový financmajster zdedí po voľbách politicko-ekonomickú bombu za sedem miliárd eur
01 - Modified: 2024-04-18 13:07:01 - Feat.: - Title: Vláda vyčlení stovky miliónov eur na rozvoj verejnej dopravy na Slovensku 02 - Modified: 2024-04-15 18:12:06 - Feat.: - Title: Hľadá sa záujemca o 600 miliónov eur. V hre nie je dôležité kto ich chce, ale kto ich stihne minúť 03 - Modified: 2024-04-15 14:22:15 - Feat.: - Title: Fico kritizuje opozíciu: Nerozumeli tomu a my sa s tým teraz boríme. U Ódora nepohli ani prstom 04 - Modified: 2024-04-14 14:56:13 - Feat.: - Title: Zmena pre úvery na bývanie aj spotrebu: úrokové sadzby budú vyššie na dlhší čas 05 - Modified: 2024-04-12 14:52:28 - Feat.: - Title: V ohrození sú nemocnice aj trať na východe. Kmec tvrdí, že otázky o zrušenej špeciálnej prokuratúre zodpovie
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
20. apríl 2024 22:22