Ide o jednu otočku za druhou. Keď súčasná vláda v roku 2000 započala svoju púť, vtedajší minister financií Eduard Heger vyzdvihoval zrušenie bankového odvodu. Upozorňoval, že bankám sa uvoľnia ruky a úvermi viac podporia ekonomiku. Zároveň kritizoval kabinet na čele so Smerom, že populisticky pristúpil k zaťaženiu finančných domov. O rok neskôr zas Sme rodina presadila zrušenie ďalšieho opatrenia z čias vlády Smeru. Obedy zadarmo nechala len deťom z chudobnejších rodín.
Dvojotočka
Aj keď tieto dve oblasti spolu nesúviseli, teraz predsa nadobúdajú spoločný význam. Dosluhujúca vláda má síce do septembrových predčasných volieb obmedzené kompetencie, no aktívnejší začínajú byť poslanci. Kým zdaniť banky kabinet pôvodne nechcel, teraz to jeho predstavitelia predsa presadzujú. A z výnosu chcú zas obnoviť obedy zadarmo.
Ešte v septembri vlaňajška prišiel poslanec OĽaNO Milan Vetrák s návrhom zvýšiť a rozšíriť osobitný odvod z podnikania v regulovaných odvetviach. Vtedy chcel získať dodatočné prostriedky na kompenzáciu hospodárskych škôd spôsobených pandémiou koronavírusu či vojnou na Ukrajine.
Opatrenie by sa t...
Zostáva vám 85% na dočítanie.
