Ceny elektriny začínajú byť z hľadiska investícií zaujímavé. V polovici februára ste podali žiadosť na umiestnenie nového jadrového zdroja. Reagujete na túto skutočnosť a budú vďaka tomu procesy postupovať rýchlejšie?
Nie je to tak. Dokumentácia sa pripravovala dlhodobo, posledné štyri roky intenzívne a cena elektriny pred dvoma rokmi bola na úrovni päťdesiat eur za megawatthodinu. Či by k nárastom cien došlo alebo nie, žiadosť by sme podali v identickom termíne.
Koľko stálo vypracovanie dokumentácie, ktorú ste predložili Úradu jadrového dozoru?
Desiatky miliónov eur za komplexnú dokumentáciu aj s vypracovaním všetkých analýz a podkladov, vrátane EIA procesu a chodu spoločnosti. Ak by sme zobrali len hodnotu práce na tejto dokumentácii, tak necelých päť miliónov eur.
Aké sú náklady na výstavbu jadrového zdroja?
To je veľmi ťažká otázka, na ktorú nemáme jednoduchú odpoveď. Projekcie, samozrejme, máme, ale všetci očakávame, kedy sa skončí tender v elektrárni Dukovany v Českej republike. Potom budeme presne vedieť, aká je aktuálna cena elektrárne s výkonom 1 200 megawattov, ktorú plánuje aj naša spoločnosť.
Rozpočet na Mochovce 3 a 4 je šesť miliárd eur. Budete sa pohybovať v takýchto číslach?
Keď si urobíte jednoduchý research, zistíte, že jeden megawatt výstavby atómovej elektrárne sa pohybuje na úrovni okolo piatich miliónov eur. Tým pádom je tisíc megawattov päť miliárd. Ale skutočnú sumu pre náš zdroj dnes nevie ešte nikto. Budeme preto sledovať, ako dopadne tender v Českej republike.
Ak by štát projekt nefinancoval, požadovali by ste garanciu výkupných cien?
Táto otázka je predčasná. Od rozhodnutia, akým spôsobom sa bude štát na financovaní nového jadrového zdroja podieľať, sme ešte ďaleko.
Zostáva vám 85% na dočítanie.