Budova Úradu pre verejné obstarávanie. FOTO: TASR/Pavol Zachar
StoryEditor

Strategický plán na ozdravenie verejných financií je nevyhnutný. K lepšiemu výsledku pomohla inflácia

20.05.2023, 11:18
Autor:
TASRTASR

Tak ako rast cien v minulom roku pomohol verejným financiám, bude tento a nasledujúce roky výraznejšie tlačiť aj na ich výdavkovú stranu. Mnoho výdavkov je totiž indexovaných na infláciu, napríklad mzdy, dôchodky či rôzne dávky.

Minulý rok slovenským verejným financiám k lepšiemu ako očakávanému výsledku pomohla vysoká inflácia. Od tohto roku však už bude, spolu s prijatými trvalými výdavkovými opatreniami, hospodárenie Slovenská zhoršovať. Strategický plán na ozdravenie verejných financií je preto nevyhnutný a má byť prioritou novej vlády, zhodujú sa ekonomickí analytici.

Deficit verejnej správy dosiahol vlani dve percentá hrubého domáceho produktu, čo bolo lepšie oproti schválenému rozpočtu so schodkom na úrovni 4,9 percenta HDP. "Tento výrazne lepší vývoj deficitu ale nie je primárne výsledkom lepšieho hospodárenia štátu, ale je to v prvom rade výsledok vysokej inflácie. Kvôli vysokému rastu cien totiž dochádzalo k nárastu nominálnych veličín, vďaka čomu sa navyšovali aj daňové a odvodové príjmy," priblížila analytička 365.bank Jana Glasová. Zvýšil sa tiež nominálny výkon ekonomiky, čo pomohlo znížiť deficit vyjadrený ako podiel na HDP.

image

Milióny Britov majú problémy platiť účty v dôsledku inflácie. S problémami ich zápasí takmer o polovicu viac

Tak ako rast cien v minulom roku pomohol verejným financiám, bude tento a nasledujúce roky výraznejšie tlačiť aj na ich výdavkovú stranu. Mnoho výdavkov je totiž indexovaných na infláciu, napríklad mzdy, dôchodky či rôzne dávky, upozornil makroekonomický analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák.

"Problémom je aj množstvo opatrení, ktoré boli prijaté napríklad v oblasti rodinnej politiky, ktoré sú trvalého charakteru, no neboli predstavené kroky, ktoré by ich rozpočtový vplyv vyvažovali," pripomenul. Hrozbou pre verejné financie sú podľa neho aj desiatky návrhov, ktoré v súčasnosti čakajú na schválenie v parlamente a môžu prejsť mimo riadneho legislatívneho procesu, bez precízneho vyčíslenia dopadov či hodnoty za peniaze.

Európska komisia odhaduje pre Slovensko v tomto roku zhoršenie deficitu na úroveň 6,1 percenta HDP. Je preto dôležité, aby prioritou novej vlády bolo ozdravenie verejných financií, zdôraznila Glasová. "Priestor pre zlepšenie verejných financií by vláde mal pomôcť vytvoriť aj lepší ekonomický rast v ďalších rokoch, taktiež eurofondy, a tiež postupne spomaľujúca inflácia," priblížila analytička.

image

Pre vysokú infláciu siahlo takmer 44 percent Slovákov na finančnú rezervu, boja sa aj o zamestnanie

Dlhodobý strategický plán na ozdravenie verejných financií je nevyhnutný, podčiarkol Horňák. "Najväčší priestor vnímame na výdavkovej strane, prehodnocovaním efektívnosti, rozsahu výdavkov či ich objemu. Môže ísť o opatrenia zefektívňujúce fungovanie jednotlivých úradov, prinášajúce digitalizáciu procesov, zjednocovanie postupov či spájanie agendy tam, kde to má zmysel," doplnil.

Kľúčovou témou na najbližšie mesiace pre Ministerstvo financií aj úrad vlády bude pripraviť realistický plán a opatrenia na ozdravenie verejných financií. Po stretnutí s novým ministrom financií Michalom Horváthom na pôde rezortu to v stredu vyhlásil premiér Ľudovít Ódor.

Ministerstvo financií na tomto pláne začína pracovať, minister preto zatiaľ nechcel hovoriť o detailoch. "Je jasné, že ak štát neprijme ďalšie opatrenia, tie schodky verejných financií na budúce roky sú neúnosné pre Slovensko. Budeme musieť ísť s deficitmi dole, budeme musieť konsolidovať verejné financie. Ale čo sa týka konkrétnych opatrení, dovoľte, aby sme najprv pracovali a potom budeme prezentovať detaily," konštatoval Horváth.

01 - Modified: 2023-05-20 08:43:37 - Feat.: 1 - Title: Milióny Britov majú problémy platiť účty v dôsledku inflácie. S problémami ich zápasí takmer o polovicu viac 02 - Modified: 2023-05-20 08:06:59 - Feat.: 1 - Title: Pre vysokú infláciu siahlo takmer 44 percent Slovákov na finančnú rezervu, boja sa aj o zamestnanie 03 - Modified: 2023-05-19 17:56:26 - Feat.: 1 - Title: Šéf Fedu: Riziká sú vyrovnanejšie, júnové rozhodnutie o sadzbách je nejasné
01 - Modified: 2023-09-29 07:25:09 - Feat.: - Title: Inflácia v Tokiu sa zmiernila, stále je však nad inflačným cieľom 02 - Modified: 2023-09-28 08:46:35 - Feat.: - Title: Inflácia v Španielsku sa zrýchlila na 5-mesačné maximum 03 - Modified: 2023-09-27 15:30:00 - Feat.: - Title: Za vysoký deficit prídu pokuty 04 - Modified: 2023-09-25 16:34:23 - Feat.: - Title: Sadzby v eurozóne zostanú vysoké tak dlho, ako bude potrebné, povedala Lagardeová 05 - Modified: 2023-09-25 12:55:57 - Feat.: - Title: Španielsko môže predĺžiť opatrenia na zmiernenie inflácie alebo zaviesť nové
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
30. september 2023 21:43