Mesto Bratislava. FOTO: HN/Richard Prutkay
StoryEditor

Zvýšenie dane za ubytovanie v Bratislave bude mať aj negatívny dosah. Zasiahne nízkonákladové zariadenia

08.06.2023, 14:20
Autor:
TASRTASR

Bratislavská organizácia cestovného ruchu, ktorej dlhodobou snahou je motivovať turistov zostať v Bratislave aspoň tri dni, nepredpokladá, že by zvýšenie dane ovplyvnilo návštevnosť.

Zvýšenie sadzby dane za ubytovanie v Bratislave bude mať negatívny dosah na niektoré skupiny návštevníkov. Týka sa to najmä nízkonákladových ubytovacích zariadení. Uviedol to prezident Asociácie hotelov a reštaurácií Slovenska Marek Harbuľák.

"Môže to spôsobiť odliv takýchto turistov a mesto tak môže nechcene získať povesť drahej destinácie," konštatuje Harbuľák. Nemyslí si, že by si Bratislava mohla takýto status a znižovanie počtu turistov dovoliť.

Začiatok sezóny

Asociácii sa nepozdáva ani spôsob zvyšovania dane, ktorú odsúhlasilo bratislavské mestské zastupiteľstvo. Priestor na zlepšenie vidí v komunikácii o navrhovaných zmenách s ubytovateľmi. Bratislavskí hotelieri ju označili za nedostatočnú, často takmer žiadnu. Za problematické označuje aj zvyšovanie dane spolu so začiatkom letnej turistickej sezóny.

"Samotné zvyšovanie bolo zdôvodňované potrebou zaplátať dieru vo výpadku podielových daní, čo z hľadiska účelu tejto dane tiež nie je celkom v poriadku," myslí si Harbuľák. Ak je výpadok z príjmov mesta podľa neho akútny a musí dôjsť k zvýšeniu aj tejto dane, odporúča najprv prehodnotiť, prípadne zrušiť niektoré výnimky a zľavy.

image

V Bratislave bude drahšie bývať, hlavné mesto zvyšuje dôležitú daň. O koľko eur si priplatíte?

Za nelogické považuje aj zavedenie rozdielnych sadzieb dane v rámci Bratislavy. Rozhodnutie označuje za neférové. "Bude vyvolávať len rozpaky u turistov, ktorí budú klásť otázky hotelierom, ktorí na to nemajú odpovede a ani argumenty," odkazuje Harbuľák. Dodáva, že napriek rôznym spôsobom stanovenia takejto či obdobnej dane v susedných krajinách sa tam platí menej, ako sa bude v Bratislave.

Drahšie hotely neovplyvní

Bratislavská organizácia cestovného ruchu - Bratislava Tourist Board, ktorej dlhodobou snahou je motivovať turistov zostať v Bratislave aspoň tri dni, nepredpokladá, že by zvýšenie dane ovplyvnilo návštevnosť či dĺžku prenocovaní v prípade troj- a viachviezdičkových hotelov. Pri lacnejších typoch ubytovaní to bude vedieť vyhodnotiť až koncom roka.

"Optimálne je nastavovať pravidlá k 1. januáru. Na druhej strane sme však citlivo vnímali náročnosť prípravy rozpočtu hlavného mesta, ktorý musel pre legislatívne zmeny vykryť viaceré výpadky v plánovaných príjmoch," povedal pre TASR hovorca BTB Július Buday.

image

Nájomné byty nie sú, no dopyt po nich rastie. Bývanie je pre Slovákov čoraz menej dostupné

Zmeny vo výške dane za ubytovanie BTB očakávala, keďže mali byť vedením mesta verejne komunikované už v prvom kvartáli tohto roka. Pri rozdelení sadzby dane argumentuje tým, že ubytovanie v centrách hlavných miest je drahšie ako ubytovanie v odľahlejších častiach.

Nevyhnutné zvýšenie

Zvýšenie poplatku bolo podľa hlavného mesta nevyhnutné pre miliónové výpadky v rozpočte. Magistrát zároveň tvrdí, že iné hlavné mestá sú na tom porovnateľne alebo je v nich daň za ubytovanie vyššia. Sadzba dane sa naposledy menila k 1. januáru 2017.

Príprave novely všeobecne záväzného nariadenia o dani za ubytovanie predchádzalo podľa hovorkyne Bratislavy Dagmar Schmuckovej porovnanie s okolitými hlavnými mestami či prehľad cien hotelov v Bratislave. "So zástupcami hotelierov je mesto pripravené viesť dialóg a v prípade úpravy VZN v budúcnosti ich do procesu viac zapojiť," ubezpečuje Schmucková.

image

Byty z Eurovea Tower sa objavili na inzertných portáloch. Bude problém s ich predajom, tvrdí expert

V prípade ubytovacích zariadení v Starom Meste bude od júla sadzba dane 3,50 eura na osobu a prenocovanie, na území zvyšných 16 bratislavských mestských častí vo výške troch eur. Pôvodné VZN z roku 2016 určilo jednotnú sadzbu 1,70 eura na osobu a prenocovanie.

01 - Modified: 2023-06-09 08:27:20 - Feat.: 1 - Title: Krach Slovakia Energy dolieha teraz na stredné Slovensko. Sulík vinu odmieta a vracia úder energetikom 02 - Modified: 2023-06-07 07:37:30 - Feat.: 1 - Title: Pôrodnica Bory prinesie krajšie prostredie, no kvalita sa nemusí posunúť 03 - Modified: 2023-06-10 12:00:00 - Feat.: 0 - Title: Nový minister ukázal nový termín: Nemocnica Rázsochy sa pacientom otvorí najskôr v roku 2030
01 - Modified: 2023-09-22 08:37:23 - Feat.: - Title: BSK do Bratislavskej regionálnej dotačnej schémy začlení oblasť zdravotníctva 02 - Modified: 2023-09-22 08:27:06 - Feat.: - Title: Bratislavský kraj si vezme úver do výšky 34 miliónov eur. Obyvatelia sa dočkajú opravy ciest i mostov 03 - Modified: 2023-09-20 06:29:56 - Feat.: - Title: Dopravu v Bratislave komplikujú viaceré kolóny, hlásené sú aj nehody 04 - Modified: 2023-09-18 07:07:20 - Feat.: - Title: Na viacerých miestach v Bratislave sa doprava komplikuje. Tvoria sa kolóny 05 - Modified: 2023-09-18 09:08:17 - Feat.: - Title: Najbezpečnejšia izba v celom hoteli? Bývalá agentka FBI vysvetľuje, ako nájsť tú najlepšiu
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
23. september 2023 12:34