Medziročná miera inflácie na Slovensku sa v máji spomalila na 11,9 percenta z aprílových 13,8 percenta, čo je najnižšia hodnota od apríla minulého roka. Tempo rastu spotrebiteľských cien sa spomalilo už tretí mesiac po sebe, keď vo februári dosiahlo 15,4 percenta. V máji ceny tovarov a služieb medzimesačne klesli o 0,1 percenta, čo bol prvý pokles od konca roka 2020, informoval dnes ČTK Štatistický úrad SR. V Českej republike sa medziročný rast spotrebiteľských cien v máji spomalil na 11,1 percenta z aprílových 12,7 percenta.
Pokles cien pohonných látok
Podľa štatistikov k zmierneniu inflácie na Slovensku prispelo najmä opätovné zavedenie štátnych dotácií na obedy v materských a základných školách, čo viedlo k spomaleniu rastu cien v kategórii stravovanie.
V máji sa zrýchlil pokles cien pohonných látok, ktoré boli v porovnaní s minulým rokom lacnejšie o viac ako 15 percent.
Tempo medziročného rastu cien potravín dosiahlo v máji 21,9 percenta, čo bolo najpomalšie od augusta minulého roka. Ceny rástli najmä v prípade mäsa, chleba, mlieka, syrov a vajec, ako aj zeleniny, cukru a cukroviniek. Ceny bývania a energií vzrástli o 10,9 percenta, najmenej od začiatku minulého roka. Náklady na potraviny a bývanie vrátane energií tvoria spolu najväčšiu časť výdavkov slovenských domácností.
Inflácia by mala zostať dvojciferná
"Očakávame, že inflácia už dosiahla svoj vrchol a v nasledujúcich mesiacoch bude pokračovať v spomaľovaní. Zmiernenie inflácie bude naďalej podporovať najmä vysoká porovnávacia základňa z minulého roka," uviedol v komentári Ľubomír Koršňák, analytik UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia. Dodal, že spomalenie inflácie v júli podporí aj ďalšie administratívne rozhodnutie politikov, a to zrušenie koncesionárskych poplatkov. Vďaka tomu by sa podľa neho mohla inflácia v lete vrátiť k jednociferným hodnotám.
Slovenská centrálna banka NBS vo svojej marcovej prognóze odhadla, že inflácia na Slovensku sa v tomto roku spomalí, ale miera inflácie by mala zostať dvojciferná. Spotrebiteľské ceny v krajine vlani vzrástli o 12,8 percenta, čo je najviac od roku 1993.