Ministerstvo pôdohospodárstva v súvislosti s výrazným zdražením potravín odporučilo poskytnúť kompenzácie sociálne odkázaným skupinám obyvateľstva, naopak odmietlo reguláciu cien a marží. Úrad to uviedol vo svojej analýze. Krajina od vlaňajšieho marca čelí dvojcifernej medziročnej miere inflácie, do ktorej sa premietol aj značný rast cien potravín.
"Odporúčame a podporujeme uplatňovať také kompenzačné opatrenia, ktoré budú smerovať výlučne na zraniteľné skupiny obyvateľstva a hlavne na potravinárske výrobky, ktorých spotreba súvisí so zabezpečením základných životných potrieb," uviedlo ministerstvo.
Podľa neho práve potraviny spolu s nákladmi na bývanie vrátane energií majú na Slovensku až 44-percentný podiel na celkovej spotrebe domácností, zatiaľ čo priemer eurozóny predstavuje 31,3 percenta.
Ministerstvo pôdohospodárstva za neefektívne označilo pokusy o cenovou reguláciu a zásahy do voľného trhu, a to z dôvodu, že by takýto krok viedol k nedostatku potravín, zníženiu poľnohospodárskej produkcie či neodôvodnenému poklesu ziskov firiem. Podľa neho napríklad Maďarsko, ktoré zaviedlo cenový strop na základné potraviny, zaznamenalo najvyšší rast cien potravín zo všetkých krajín Európskej únie.
V máji medziročná miera inflácie dosiahla 11,9 percenta, bola tak najnižšia od vlaňajšieho apríla. Ceny potravín vzrástli o viac ako 20 percent.
Úradnícka vláda slovenského premiéra Ľudovíta Ódora po nástupe do radu v polovici mája uviedla, že v krajine namiesto adresnej pomoci tým, ktorí ju skutočne potrebujú, dominujú plošné riešenia. A tá si krajina s ohľadom na stav štátnych financií podľa vlády nemôže dlhodobo dovoliť.