Podľa informácií HN plánujete presunúť časť výroby z Oravy do Uzbekistanu. Môžete to potvrdiť?
Áno, je to jedna z možností. Ale rád by som zdôraznil, že ešte je potrebné dokončiť niekoľko dôležitých krokov, kým to budeme môcť definitívne potvrdiť.
Čo je dôvodom?
Dlhodobo neúnosná situácia. Signály, ktoré zatiaľ zo strany slovenských inštitúcií máme, sú v duchu, že nemienia podľa vzoru iných krajín v Únii vytvárať podmienky na to, aby boli naše energeticky náročné firmy konkurencieschopné. Hlasy v podobnom duchu sme mohli počuť či už zo strany bývalého ministra životného prostredia, alebo zo strany predchádzajúceho vedenia ministerstva hospodárstva. Toto všetko naštartovalo úvahy o presťahovaní výroby. Ak totiž chceme využiť to, čo máme a naďalej vyrábať ferozliatiny na svetovej úrovni, tak, žiaľ, musíme hľadať inú krajinu, kde nám to bude umožnené, a to aspoň s porovnateľnými podmienkami, aké má naša konkurencia v iných európskych krajinách. Aj preto sme zhruba rok navštevovali rôzne miesta v iných krajinách a hľadali vhodnú destináciu. Vytypovali sme si niekoľko krajín, kde by malo zmysel ferozliatiny vyrábať. Z nich nie všetky nakoniec poskytli podmienky, aké by sme potrebovali, no máme na finálnom zozname približne tri projekty, a ten, ktorý je zatiaľ najsľubnejší, je v Uzbekistane.
Ako bude vyzerať váš štart? Mám si predstaviť výstavbu fabriky na zelenej lúke?
Nie. Na tamojší trh expandujeme vďaka nedávno nadviazanému partnerstvu. Ide o spoločnosť, ktorá tam disponuje výrobným areálom a sčasti aj výrobnými kapacitami, ktoré však momentálne nie sú v prevádzke. Práve včera (rozhovor vyjde v piatok) sme mali stretnutie, kde sa stanovili už aj spomínané kroky na to, aby sme výrobu v Uzbekistane spustili.
O ktorú spoločnosť ide?
Meno spoločnosti je Uz-Shindong Silicon. Ide o uzbeckú firmu, ktorá sa začala venovať výrobe ferozliatin v roku 2010. Uskutočnili investíciu, no tú nezvládli technologicky a potom ani finančne. Aj z týchto dôvodov museli túto prevádzku v roku 2019 odstaviť. Následne hľadali partnera, s ktorým by dokázali opäť výrobu rozbehnúť, a ktorý bude mať potrebné know-how na to, aby túto výrobu dokázal udržateľne prevádzkovať.
Skúste opísať samotný prvý kontakt s vaším uzbeckým partnerom.
Prepojil nás náš existujúci obchodný partner z Uzbekistanu, s ktorým sme už spolupracovali.
Ako bude vyzerať joint venture?
Detaily sú momentálne ešte v rokovaní, ale zatiaľ diskutujeme o našom kapitálovom vstupe do uzbeckej firmy. Zatiaľ je predbežne dohodnuté to, že riadenie závodu, prevádzka aj predaj výroby by boli v našej réžii.
Mám tomu rozumieť tak, že budete menšinový vlastník?
Ako som spomínal, finálne diskusie ešte prebiehaj...
Zostáva vám 85% na dočítanie.