Hnutie Sme rodina vo svojom volebnom programe ešte v roku 2020 tvrdilo, že chce vybudovať 25-tisíc nájomných bytov ročne. Je podľa vás tento počet reálny?
Myslím si, že takýto počet bytov nebol reálny ani v čase, keď prvýkrát zazneli plány strany, a nie je reálny ani v súčasnosti. Stále totiž nemáme dostatočnú legislatívu na to, aby ktokoľvek dokázal postaviť takéto množstvo nájomných bytov. A je jedno, či by šlo o kombináciu výstavby v rámci zákona o štátnom fonde rozvoja bývania a zákona o štátom podporovanom nájomnom bývaní. V súčasnosti sú to jediné zákony, ktoré súvisia s podporou výstavby nájomného bývania.
Dôvodov, prečo to nie je možné, je viac. Jedným z nich je absencia regulácie výstavby nájomných bytov podľa regiónov. Štát musí definovať lokality, kde sa môžu stavať nájomné byty, a to z prostriedkov zo Štátneho fondu rozvoja bývania, ako aj na základe zákona o štátom podporovanom nájomnom bývaní. Všetky lokality, kde je dostatok pracovných príležitostí, respektíve kam sa ľudia sťahujú za prácou, majú byť v tejto súvislosti preferované pred malými mestami, prípadne dedinami, kde je nedostatok pracovných príležitostí a ľudia z týchto lokalít odchádzajú. Motivovať ľudí, aby ostali v mieste bydliska bez pracovných príležitostí, tým, že im poskytneme bývanie, je kontraproduktívne. Bohužiaľ, z prostriedkov zo Štátneho fondu rozvoja bývania boli tak investované desiatky miliónov eur.
Čo považujete za ďalší kľúčový dôvod, pre ktorý by bola takáto výstavba nezrealizovateľná?
Problémom je aj nedostatok pozemkov určených na bytovú výstavbu. Bratislava je toho príkladom. Dlhodobo sa diskutuje o možnosti zásadnej zmeny územného plánu, aby v hlavnom meste vznikli nové pozemky na...
Zostáva vám 85% na dočítanie.