StoryEditor

Domácnostiam hrozí dramatický nárast cien za energie, varuje SaS. Strana predstavila sedem opatrení

09.08.2023, 13:11
Autor:
redredTASRTASR

Ako jedno z opatrení predstavili aj skladovaciu povinnosť na území Slovenska pre dodávateľov plynu.

Domácnostiam na Slovensku hrozí nárast cien za energie, pokiaľ nebudú podniknuté opatrenia proti ich zvyšovaniu. Upozornila na to v stredu na tlačovej konferencii strana SaS a zároveň predstavila sedem konkrétnych riešení.

Adresná pomoc a memorandum

"Súhlasíme s názorom súčasného premiéra Ódora, že pomoc musí byť adresná. V prvom rade je potrebné využiť všetky výrobné zdroje a nie finančné opatrenia, ktoré má štát k dispozícii," vyhlásil predseda SaS Richard Sulík.

image

SaS kritizuje, že je štátna poisťovňa bez nového vedenia, pre Palkovičov rezort to nie je prioritou

Dôležitým krokom je podľa vedúceho Rady pre bezpečnú energiu SaS Karola Galeka podpísanie zmluvy so slovenskými elektrárňami nadväzujúcej na memorandum o spolupráci. "Tým pádom budeme opäť v tabuľkách figurovať na najlepších miestach aj v budúcom roku," doplnil.

Jedným z takýchto zdrojov sú napríklad vodné elektrárne. Vodohospodárska výstavba produkuje ročne podľa Galeka približne 2,4 terawatthodín elektrickej energie, ktorá by mohla byť takisto poskytnutá na potreby domácností alebo ostatných regulovaných odberateľov či verejnú správu.

Všetky fondy okrem štátnych

Ďalším riešením je podľa liberálov šetrenie na miestach, kde je možné realizovať úspory, ako aj adresná pomoc v rozsahu podľa potreby pre tých, ktorí ju reálne potrebujú. Taktiež je nevyhnutné efektívne a jednoducho čerpať eurofondy a všetky fondy z iných, ako štátnych zdrojov.

image

Na umiestnenie eurofondov je nevyhnutná spolupráca so samosprávami, tvrdí podpredsedníčka vlády

Podľa Miroslava Mitala z Rady pre bezpečnú energiu SaS je potrebné využiť lacný plyn zo zásobníka v Dolných Bojanoviciach, s ktorým okrem zníženia ceny dokáže Slovensko aj efektívne narábať.

Ako jedno z opatrení predstavil aj skladovaciu povinnosť na území Slovenska pre dodávateľov plynu. Priniesla by väčšiu bezpečnosť a taktiež by mala pozitívny dopad na koncové ceny odberateľov na území SR. "Pokiaľ budeme konať teraz a včas, vôbec nemusí dôjsť k nárastu alebo nemusí byť tak dramatický," uzavrel Sulík.

01 - Modified: 2023-09-19 16:28:48 - Feat.: - Title: Hlas-SD podpísanie implementačnej zmluvy so Slovenskými elektrárňami víta 02 - Modified: 2023-09-16 09:42:23 - Feat.: - Title: Ceny plynu v Európe klesnú, začiatok zimy by mal byť mierny 03 - Modified: 2023-09-13 09:08:05 - Feat.: - Title: Štát chce šetriť, kompenzácie pre dodávateľov energií budú nižšie. Výpočet zohľadní ceny energií na trhoch 04 - Modified: 2023-09-11 14:08:53 - Feat.: - Title: Veľký prieskum názorov Európanov: Čo si myslia o podpore Ukrajiny? 05 - Modified: 2023-09-04 12:10:11 - Feat.: - Title: Prílev migrantov nie je náhoda, ide o krok Orbánovho režimu, znie z SaS
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
24. september 2023 00:34