Prezidentka Konfederácie odborových zväzov Monika Uhlerová. FOTO: TASR/Jaroslav Novák
StoryEditor

Odborári chcú zmeniť ekonomický model: Ťahá nás k neudržateľnosti, tvrdia

04.09.2023, 13:03
Autor:
TASRTASR

Vo verejnej diskusii rezonuje téma možnosti zavedenia regionálnej, prípadne aj odvetvovej minimálnej mzdy.

Mzdy, platy, ale aj ďalšie typy príjmov by sa mali cielene zvyšovať tak, aby sa približovali k hodnote dôstojného materiálneho minima. To však nebude možné, ak sa nezmení nastavenie ekonomického modelu, ako aj priority a východiská hospodárskeho rastu. Vyhlásila to v pondelok prezidentka Konfederácie odborových zväzov Monika Uhlerová s tým, že pojem pracujúci chudobný by mal z nášho slovníka zmiznúť.

"Dekády podporovaný model postavený na nízkych mzdách, teda aj tej minimálnej, nízkej produktivite práce, montážnej ekonomike s nízkou pridanou hodnotou a priamych zahraničných investíciách je už vyčerpaný. V súčasnosti už našu ekonomiku vrátane miezd ťahá ku dnu a k neudržateľnosti," doplnilo Konfederácia odborových zväzov.

image

Platy na Slovensku vzrástli na novú rekordnú úroveň. Kto zarába najviac? (+ grafy)

Vo verejnej diskusii rezonuje téma možnosti zavedenia regionálnej, prípadne aj odvetvovej minimálnej mzdy. Konfederácia upozornila, že táto mzda prehĺbi regionálne rozdiely a ešte viac skomplikuje situáciu na trhu práce v súvislosti s nedostatkom pracovnej sily, keďže by išlo o umelé zavádzanie bez kolektívneho vyjednávania.  

"Už asi len technickou otázkou zostáva, aké regióny by takýto typ minimálnej mzdy kopíroval. Okresy a kraje sú stanovené administratívnym spôsobom a nie na základe ekonomických ukazovateľov. Na odstraňovanie regionálnych rozdielov a podporu ekonomického a sociálneho rastu regiónov existujú iné nástroje, nie však regionálna minimálna mzda," dodala Uhlerová.

image

Slováci zarábajú priemerne takmer o desať percent viac, mzdy však inflácii neodolali

Konfederácia vidí riešenie rastu miezd vrátane minimálnej mzdy v posilnení kolektívneho vyjednávania a odborovej organizovanosti. "To od nás požaduje aj na úrovni Európskej únie prijatá smernica o primeraných minimálnych mzdách. Podľa nej budeme musieť naše pokrytie kolektívnymi zmluvami zo súčasných 25 zdvihnúť na 80 percent, čo je viac ako na trojnásobok," doplnila konfederácia.

V najbližších mesiacoch bude podľa Konfederácie odborových zväzov smernica transponovaná do slovenskej legislatívy. Konzultácie na úrovni Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodin  a sociálnych partnerov už začali. "Pre nás bude dôležité vypracovanie a pravidelné vyhodnocovanie tzv. akčného plánu, v rámci ktorého budú musieť byť zadefinované nástroje na posilnenie kolektívneho vyjednávania," uzavrela Uhlerová.

01 - Modified: 2023-09-04 07:18:41 - Feat.: 1 - Title: Slováci zarábajú priemerne takmer o desať percent viac, mzdy však inflácii neodolali 02 - Modified: 2023-09-04 09:01:08 - Feat.: 0 - Title: Od septembra sa profesionálnym rodičom zdvihli platy. Pozrite si, koľko môžete dostať (+ tabuľka)
01 - Modified: 2023-09-12 13:43:42 - Feat.: - Title: Odborári a organizácie žiadajú budúcu vládu, aby riešila problémy v školstve 02 - Modified: 2023-09-13 10:21:03 - Feat.: - Title: Čo čaká na budúcich poslancov: plat 6 651 eur a paušálne náhrady, ktoré nemusia dokladovať 03 - Modified: 2023-09-08 14:49:47 - Feat.: - Title: Paradox pri bytoch. Celý trh sa potápa, no príjmy vyvolenej skupiny výrazne rastú 04 - Modified: 2023-09-04 07:18:41 - Feat.: - Title: Slováci zarábajú priemerne takmer o desať percent viac, mzdy však inflácii neodolali 05 - Modified: 2023-08-23 08:25:21 - Feat.: - Title: Platy profesionálnych vojakov sa od septembra zvýšia približne o päť percent
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
03. október 2023 00:06