Je to už viac ako 10 rokov, čo sme prekonali veľkú finančnú krízu, keď deficit verejných financií siahal nad sedem percent a do popredia sa dostala potreba veľkých ozdravných opatrení. Dnešný stav časy v rokoch 2010 až 2011 v mnohom pripomína. Máme za sebou pandémiu, stále nás však trápi vysoká inflácia a drahé energie. Za rohom sú tiež predčasné voľby a schodok rozpočtu sa podľa odhadov ministerstva financií v tomto roku vyšplhá blízko k siedmim percentám HDP.
Ekonomickí odborníci už dlhšie varujú, že potrebujeme realizovať úsporné opatrenia, a to čo najskôr. Rozpočtová rada odhaduje objem týchto opatrení na približne jednu miliardu eur už v budúcom roku a ďalších 1,3 miliardy v roku 2025. Podľa šéfa Inštitútu finančnej politiky Juraja Valachyho nám v súčasnej situácii nepomôžu len vyššie spotrebné dane na alkohol či cigarety. „To by mohlo priniesť možno 100 či 200 miliónov eur. Je to len malá časť z toho celkového balíka,“ podotkol Valachy. Tiež prezradil, že podľa ich súčasných odhadov môžeme potrebovať konsolidovať až dve miliardy eur v budúcom roku a šesť miliárd v horizonte najbližších troch rokov.
Súčasná úradnícka vláda Ľudovíta Ódora pracuje na ozdravnom pláne, ktorý chce ponúknuť ich nasledovníkom ako možný zoznam riešení, z ktorých si dokážu vybrať ľavičiari aj pravičiari. Predstavený by mal byť v priebehu septembra.
HN aktuálne oslovili politické strany, ktoré podľa doterajších výsledkov v prieskumoch môžu získať miesto v parlamente, ako si konsolidáciu verejných financií predstavujú. HN prinášajú plány Sm...
Zostáva vám 85% na dočítanie.