Chcú, aby po nich zostal dobrý plán pre Slovensko. Takýto cieľ si stanovila už na jar po prebratí kormidla úradnícka vláda. Voľby sú už za nami a tak sa na rezorte financií pripravujú na príchod nového šéfa, ktorý post preberie po zostavení novej koalície.
Súčasný financmajster Michal Horváth však neodišiel bez toho, aby splnil svoj sľub. A to nechať svojmu nástupcovi na stole zoznam opatrení na potrebné ozdravenie verejných financií.
Na výber ponúkol stovka možností týkajúcich sa príjmovej a výdavkovej strany. „Ku každému opatreniu sme pripravili pomerne podrobný opis, prečo by sa to malo urobiť, koľko peňazí to prinesie do štátnej pokladnice, na akú skupinu obyvateľstva to bude mať dosah a aká náročná bude jeho implementácia,“ prezradil Horváth. Konsolidačný plán predložil na stredajšom rokovaní vlády.
Čo odporučil úradnícky kabinet
Dokument slúži ako plán na dosiahnutie cieľov, ktoré ministerstvo tlmočilo už pred dvoma týždňami. Deficit verejných financií môže podľa rezortu už v budúcom roku siahať k siedmim percentám HDP.
Preto budú podľa Horvátha v najbližších troch rokoch potrebné ozdravné opatrenia v objeme aspoň päť percent HDP alebo šiestich miliárd eur, aby sa rozpočtový schodok do roku 2026 stabilizoval na úrovni okolo dvoch percent HDP. Oproti tomu strana Smer pred voľbami deklarovala ústami jej šéfa Roberta Fica, že budú konsolidovať najviac v objeme 0,5 percenta HDP. „Ak má byť deficit v tomto roku na úrovni sedem percent, v roku 2024 ho znížime na 6,5 percenta HDP,“ uviedol Fico ešte pred voľbami.
No rezort financií varoval, že takéto tempo ozdravovania by znamenalo, že dlh verejných financií by išiel z vlaňajších 58 percent HDP do roku 2026 na 63 percent HDP. Slovensko by sa v Európe stalo rozpočtovým hriešnikom. Zdraželo by tiež financovanie nášho dlhu a to podľa odhadov o stámilióny eur ročne. Pri odporúčanej konsolidácii by dlh klesol v sledovanom období na 56 percent HDP.
Zostáva vám 85% na dočítanie.