Zo SR sa podľa predbežných výsledkov v auguste 2023 vyviezol tovar v hodnote 8,5 miliardy eur, pri medziročnom raste o 2,2 percenta. Medziročný rast vývozu pokračuje nepretržite od januára 2023, aj keď tempo sa výrazne spomalilo.
Dovoz tovaru bol nižší v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka už piaty mesiac za sebou. Aktuálny pokles o 4,7 percenta bol najvyšší v tomto období. Dovoz tovaru na Slovensko tak dosiahol hodnotu osem miliárd eur.
Saldo zahraničného obchodu bolo aktívne v objeme 482,7 milióna eur, čo bol v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka lepší výsledok o 579,4 milióna eur. Informoval o tom štatistický úrad.
Vývozu kráľovali automobilky
Z desiatich tried v štruktúre exportu vykázali medziročný nárast len dve z nich. Rast celkového vývozu zaistila najmä export v triede stroje a prepravné zariadenia, kam patrí aj vývoz automobilov. Hodnota vyvezeného tovaru v tejto triede bola medziročne vyššia o 15,8 percenta. Slovensko je v prepočte na obyvateľa najväčším výrobcom áut na svete.
Dvojciferný nárast v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka tak pokračoval už ôsmy mesiac po sebe. Stroje a prepravné zariadenia v auguste mali 61,7-percentný podiel na celkovom exporte. Väčšina strojov a prepravných zariadení, a to až 70,4 percenta, smerovala zo Slovenska na európske trhy.
"Vidíme pozitívny efekt ústupu problémov v dodávateľských reťazcoch a pokračujúci dobeh zameškanej produkcie, ktorá bola v minulom roku pod väčším tlakom. Vývoz v kategórii strojov a prepravných zariadení rástol medziročne o 15,8 % a dvojciferný medziročný rast si drží od začiatku roka," uviedol analytik Slovenskej sporiteľne Marián Kočiš v komentári k údajom o augustovom zahraničnom obchode.
Pokračujúce dobré výsledky zahraničného obchodu podľa Kočiša naznačujú, že aj v treťom štvrťroku by zahraničný obchod mohol prispieť výrazne pozitívne k celkovému výsledku rastu slovenskej ekonomiky.
"Napriek stále pozitívnym číslam zahraničného obchodu za prvých osem mesiacov očakávame, že v nasledujúcich mesiacoch sa ešte prejaví oslabujúca sa globálna aktivita, ktorá bude mať dosah na aj našu exportnú výkonnosť," doplnil analytik.
V štruktúre dovozu vykázali z desiatich tried medziročný nárast tri. Do poklesu celkového importu sa premietlo hlavne zníženie hodnoty dovážaných palív a energií.
Hodnota dovezeného tovaru v tejto triede bola medziročne o polovicu nižšia. Ešte výraznejšiemu poklesu celkového dovozu zabránil vyšší dovoz triedy stroje a prepravné zariadenia, kam patria aj súčiastky motorových vozidiel. Ich hodnota bola medziročne vyššia o 9,6 percenta.
Vlani v auguste ceny elektriny a plynu v Európe dosahovali rekordné čísla. Rast ich cien urýchlila ruská vojenská invázia na Ukrajinu vo februári 2022.
Obchod v Únii
Do európskych členských štátov smerovalo 77 percent vývozu Slovenska a dovoz z nich sa na celkovom dovoze podieľal 67 percentách. Vývoz do členských štátov Európskej únie v auguste medziročne stúpol o 1,6 percenta a dovoz vzrástol o 1,4 percenta.
Vývoz do zvyšku sveta medziročne vzrástol o 4,2 percenta a dovoz klesol o 15,2 percenta.
"Zahraničný obchod si počas letných dovolenkových mesiacov síce udržal prebytkovú bilanciu, ukázal však aj rodiace sa známky slabosti vo vývozoch. K prebytkovej bilancii mu stále výdatne pomáhali cenové efekty - nižšie ceny dovozu energetických surovín, a to aj napriek jemnému zotaveniu cien ropy v auguste, ktoré sa podpísalo aj na medzimesačne vyšších dovozoch palív a mazív. V medziročnom porovnaní však hodnota ich dovozov bola stále o viac ako polovicu nižšia," doplnil analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák.
Aj v nasledujúcich mesiacoch by podľa jeho slov bilancia zahraničného obchodu mala ostať v prebytku. "K zlepšeniu bilancie by mohla prispievať (medziročne) stále nižšia domáca spotreba a slabnúca súkromná investičná aktivita. Horšiaca sa nálada domáceho priemyslu však naznačuje, že (minimálne) dočasne by mohli opäť zoslabnúť aj domáce vývozy, ktoré tak budú spomaľovať ďalšie zlepšovanie bilancie zahraničného obchodu," uzavrel Koršňák.
Za január až august 2023 sa v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2022 zvýšil vývoz o 8,3 percenta na 72,4 miliardy eur a dovoz sa zvýšil o 0,4 percenta na 69,1 miliardy eur. Saldo zahraničného obchodu bolo aktívne v objeme 3,3 miliardy eur. Za zo isté obdobie v roku 2022 bolo saldo pasívne v objeme 2,0 miliardy eur.
V januári až júli 2023 sa v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2022 zvýšil vývoz tovaru o 9,2 percenta na 63,9 miliardy eur a dovoz sa zvýšil o 1,1 percenta na 61,1 miliardy eur. Saldo zahraničného obchodu bolo aktívne v objeme 2,8 miliardy eur, minulý rok skončila za prvých sedem mesiacov bilancia zahraničného obchodu s deficitom v objeme 1,9 miliardy eur.