Slovensko je dlhodobo na chvoste Európy pri využívaní veternej elektriny. Viacerí investori, ktorí majú záujem investovať do veterných parkov, hovoria, že kameňom úrazu sú slovenské povoľovacie procesy. Sú naozaj taký problém a ako ich vy vnímate?
Povoľovacie procesy vznikli v určitom období s prioritou na účasť verejnosti v nich. Je pravda, že za súčasného stavu je extrémne dlhé a neisté, či sa vôbec podarí dostať projekt na výstavbu veternej elektrárne do fázy stavebného povolenia. Nie je to iba téma na Slovensku, obdobné problémy rieši celá Európa, i keď možno nie tak extrémne. Aj preto vznikol v rámci iniciatívy Európskej komisie RePower tlak na členské štáty, aby sa povoľovacie procesy v rámci líniových stavieb a OZE projektov významne zrýchlili.
Slovensko na iniciatívu RePower reaguje okrem iného aj plánom obnovy. Vaša spoločnosť získala od vlády a ministerstva hospodárstva poverenie na rozvoj veternej energetiky. O čo presne ide?
Z plánu obnovy vyplývajú dve reformy pre rozvoj veternej energetiky na Slovensku. Prvá je vypracovanie metodiky a druhá je určenie a nastavenie pre prvé dve pilotné go-to zóny. Naša hlavná úloha pri príprave metodiky je spolupracovať s ministerstvom životného prostredia, ktoré je garantom a tvorcom metodiky. Naša úloha je byť podporný partner, ktorý prichádza s poskytovaním analýz a dát. Pri budovaní veterných parkov je potrebné povedať, že my ich stavať nebudeme. JESS je len spoločnosť, ktorá dostala za úlohu pripraviť územie a urobiť v ňom všetky kroky na to, aby v ňom investori mohli postaviť svoje vlastné veterné turbíny. Využívame na to know-how získané z projektu nového jadrového zdroja, ako aj know-how našich akcionárov. Snažíme taktiež využiť best practices postupy z celej Európy. Na konci budú pripravené dve lokality vo fáze Ready to Build Sites – miesta so všetkými povoleniami na výstavbu veterných elektrární.
Na základe akých parametrov sa rozhodovalo o go-to zónach a kde budú?
Máme vybrané štyri veľké lokality. Pod veľkou lokalitou sa rozumie územie, ktoré je schopné poňať do 50 turbín. Toto rozhodnutie o štyroch lokalitách vzniklo ako prienik viacerých podkladov. Prvým bol veterný podklad – jednoducho tam, kde fúka. Taktiež sa zobral podklad pre vyvedenie výkonu, aby sme nemali lokalitu, kde je problém vyviesť elektrinu. Tretím parametrom je potreba priemyslu. To znamená, kde je očakávaná spotreba elektrickej energie. A štvrtým podkladom je ochrana ľudského zdravia a životného prostredia, aby sa to nedotýkalo chránených oblastí a neboli v blízkosti ľudských obydlí. Vďaka tomu boli vytypované št...
Zostáva vám 85% na dočítanie.