Na rozdielnom odmeňovaní žien a mužov sa podieľa viacero faktorov, ktoré súvisia aj so štruktúrou pracovného trhu, so systémami odmeňovania u zamestnávateľov, nedostatočným zosúladením pracovného a rodinného života či s rodovými stereotypmi.
Rodová nerovnosť sa prenáša aj do dôchodkov
Rozdiely v mzdách medzi mužmi a ženami sú na Slovensku vyššie ako priemer Európskej únie, v súčasnosti sa pohybujú na úrovni 16,6 percent. V piatok na to upozornila Konfederácia odborových zväzov Slovenskej republiky.
Nerovnosť v odmeňovaní podľa združenia ovplyvňuje existenciu a životnú úroveň celej spoločnosti. Platové rozdiely medzi mužmi a ženami aj napriek vyššiemu dosiahnutému vzdelaniu žien tak spôsobujú, že ženy sú ohrozené chudobou viac.
Rodová nerovnosť sa však prenáša aj do rozdielnej výšky dôchodkov. Slovenské ženy tak majú v priemere o 18 percent nižšie dôchodky ako muži.
"V pracovnom živote sú ženy stále v nevýhodnejšej pozícii ako muži. Napríklad muži zarábajú približne o 9,5 percenta viac ako je priemerná mzda v národnom hospodárstve. Naopak, ženy majú mzdy približne o 10 percent nižšie ako je priemerná mzda v národnom hospodárstve," uviedla prezidentka združenia Monika Uhlerová.
Materstvo i nižšie platené pozície
V priemere sa ženy na Slovensku venujú neplateným domácim prácam 38 hodín týždenne, pričom vykonávajú 68 percenta z nich.
Odborári upozornili na to, že materstvo, nižšie platené pozície či chýbajúca infraštruktúra predprimárnej starostlivosti ovplyvňujú ženy v ich pracovnej kariére až do dôchodkového veku. Transpozícia európskych smerníc však prináša niektoré opatrenia na zníženie platových rozdielov.
Slovensko je povinné transportovať do právnych poriadkov do 7. júna 2026 Smernicu Európskeho parlamentu a Rady, ktorou sa posilňuje uplatňovanie zásady rovnakej odmeny pre mužov a ženy za rovnakú prácu alebo prácu rovnakej hodnoty prostredníctvom transparentnosti odmeňovania a mechanizmov presadzovania.
Rada Európy tiež odporučila členským štátom EÚ, aby ratifikovali dohovor Medzinárodnej organizácie práce, ktorý sa týka neplatenej domáckej práce.
Ustanovuje sa ním globálna minimálna ochrana pri práci pre pracovníkov v domácnosti a má pomôcť obmedziť ich zneužívanie a vykorisťovanie. Slovensko ho však zatiaľ neratifikovalo.
"K odstráneniu rodových nerovností by pomohlo aj skrátenie pracovného času bez znižovania mzdy. Ženám by uľahčilo zosúladenie rodinného a pracovného života, nemuseli by z dôvodu starostlivosti o domácnosť voliť kratšie a menej platené pracovné úväzky," dodala Konfederácia odborových zväzov Slovenskej republiky.