Premiér Robert Fico často hovorí, že táto vláda garantuje, že sociálne štandardy budú zachované. Čo hovoríte na tento výrok?
To je veľmi povrchné tvrdenie pána Fica. Ak si pozrieme, čo dostanú napríklad dôchodcovia, že zostanú daňové bonusy pre rodiny, že to zatiaľ nikto nezrušil a že pribúda aj pomoc s hypotékami, tak áno, na túto chvíľu sa dá povedať, že sociálne štandardy zostanú zachované. Ale k čomu sa dostaneme určite aj neskôr, je deštrukcia druhého piliera. Pretože pri takomto pláne Roberta Fica – zobrať časť dôchodkových úspor strednej a mladšej generácii – to znamená, že sociálne štandardy strednej a mladšej generácie budú určite nižšie, ako si predstavovali. A teda určite zachované nezostanú. A to doteraz nemali žiadne veľké očakávania, čo sa týka dôchodkového systému. Po týchto krokoch očakávania mladšej generácie o jej dobrom dôchodku padajú úplne na zem.
Poďme k druhému pilieru. Dalo sa asi očakávať, že s ním bude táto vláda hýbať. Odvod sa zníži z 5,5 na štyri percentá. Z toho sa má vykryť 13. dôchodok. Čo toto opatrenie znamená v praxi? Už ste naznačili, že niekomu sa pomôže a niekomu sa zoberie.
Musí tu byť solidarita. A dajme tomu, že pri doterajšom nastavení druhého piliera tu aj bola, aj keď sa o tom dá dlho diskutovať. Ak si teda mala mladšia a stredná generácia odkladať šesť percent z povinných odvodov na svoje osobné dôchodkové účty a z tohto mali mať financovanú významnú časť svojich budúcich dôchodkov – to bola medzigeneračná solidarita. Dnešná situácia je taká, že stredná generácia takzvaných Husákových detí, teda ľudí, ktorí sa narodili po roku 1970, sú veľmi silné ročníky. Sú to štyridsiatnici a päťdesiatnici, ktorí dnes vcelku dobre zarábajú, majú vybudované svoje postavenie, svoju kariéru, platia pomerne vysoké odvody na to, aby v súčasnej ekonomickej kondícii mohli mať naši dôchodcovia celkom slušné dôchodky. Dokonca aj 13. dôchodky vo výške 300 eur. Všetci vrátane Roberta Fica dobre vieme, aký máme na Slovensku generačný problém. Ak si generácia Husákových detí nebude šetriť na svojich dôchodkových účtoch v druhom pilieri a spoľahne sa na štátny systém prvého piliera, tak o 10 až 20 rokov, keď pôjdu do dôchodku, budú mať práve znížením odvodov do druhého piliera a zrušením medzigeneračnej solidarity dôchodok relatívne omnoho nižší, ako majú súčasní dôchodcovia.
Keďže sme hovorili o dôchodcoch, treba myslieť na demografickú krivku a treba myslieť aj na to, že nám mladí odchádzajú do zahraničia. Ale napriek tomu, keď sa znížia odvody do druhého piliera z 5,5 na štyri percentá, je to naozaj také výrazné číslo?
Zostáva vám 72% na dočítanie.