Na konci tohto roka sa skončí tranzitná zmluva na prepravu plynu medzi Gazpromom a Ukrajinou. Premiér Robert Fico povedal, že plyn cez Ukrajinu môže tiecť aj po vypršaní kontraktu. Kyjev jasne hovorí, že nemajú záujem o predĺženie kontraktu. Hrozí nám nedostatok plynu?
V priebehu tohto roka to treba doriešiť. Počul som o niekoľkých scenároch, napríklad že by sa predaj ruského zemného plynu uskutočnil prostredníctvom tretej strany. Myslím si, že Rakúsko bude tlačiť, aby tranzit ruského plynu cez Ukrajinu pokračoval, pretože má kontrakt až do roku 2040. Zároveň kapacita alternatívneho plynovodu Turkish Stream je už z väčšej časti vypredaná. Už v roku 2014 prišiel eustream s myšlienkou Eastringu – plynovodu, ktorý by do strednej Európy dovážal azerbajdžanský plyn cez Turecko, prípadne aj LNG z Grécka.
Dnes sa opäť o niečom podobnom znovu uvažuje už pod názvom Solidarity ring v spolupráci prepravných operátorov Slovenska, Maďarska, Rumunska a Bulharska. Už v roku 2006 boli úvahy dovážať do Európy aj turkménsky zemný plyn. K tomu by bolo potrebné postaviť prepojovací plynovod popod Kaspické more. Rusko projekt úspešne blokovalo na právnych kľučkách, či je Kaspické more morom alebo jazerom. Podľa toho musí alebo nemusí mať každý takýto projekt súhlas všetkých dotknutých štátov. Rusi projekt zablokovali a následne vykúpili pre seba veľké objemy azerbajdžanského plynu.
Podporila by takýto projekt Únia? Vieme, že s fosílnymi palivami sa do budúcnosti neráta a plynovod je investícia na desaťročia.
Myslím si, že Slovensko samo by to zo svojej pozície nedokázalo presadiť. Dôležitá bude spolupráca s ostatnými dotknutými štátmi. A dôležité budú aj výsledky volieb do Európskeho parlamentu v júni 2024. Frázy, ktoré odzneli v Dubaji, sú síce pekné, ale nakoniec sa každý vráti domov a urobí, čo je pre neho najlepšie. USA na svetových fórach zápasia za zelenú planétu. Pritom sú najväčší producenti ropy a zemného plynu na celom svete. A ak vyhrá v novembri prezidentské voľby Donald Trump, tak sa objemy ťažby ešte zvýšia.
Aj Európa si musí uvedomiť, že svetu nemôže diktovať, že na jej území žije len šesť percent obyvateľov zemegule, ktorí produkujú 8,5 percenta z celosvetových emisií. Pri všetkej úcte, my tento svet nespasíme. Čisto pragmaticky, ak chceme znížiť emisie, tak by sme mali všetci posielať zemný plyn do Číny, tým by sa pomohli uzatvoriť čínske tepelné elektrárne a zníženie emisií by okamžite pocítil celý svet. Myslím si, že po eurovoľbách príde v Európe v zelených témach k zreálneniu.
Vy teda očakávate, že najbližšie európske voľby zmenia nazeranie na zelené témy a najmä postavenie fosílnych palív, pre ktoré by sa teoreticky mohli uvoľniť pravidlá?
Budem považovať európs...
Zostáva vám 85% na dočítanie.