Ilustračné FOTO: HN/Pavol Funtál
StoryEditor

Ceny palív na Slovensku by v blízkej dobe mohli klesnúť, odhaduje analytik

02.02.2024, 11:21
Autor:
TASRTASRpebpeb

Po zdražení tankovania v minulom týždni by malo prísť k stabilizácii cien.

Ceny pohonných látok v minulom týždni pokračovali v raste. Ďalší týždeň by sa mohli mierne stabilizovať, prípadne klesnúť o pár desatín centov. Uviedol to analytik finančných trhov XTB Marek Nemky.

Predikovať ceny dlhodobo však v súčasnej napätej geopolitickej situácii podľa neho nemá zmysel. 

"Cena ropy v danom týždni (štvrtom) vzrástla až o 6,3 percenta a uzatvorila týždeň na cene 83,55 USD za barel ropy typu Brent. Takýto nárast predstavuje najväčší týždňový rast od októbra, keď sa začal konflikt medzi Izraelom a Hamasom. V tomto týždni ju však vidíme o takmer dve percentá nižšie, a to na cene 81,88 USD za barel," priblížil analytik. 

V piatok okolo obeda sa cena Brentu pohybovala tesne pod 80 dolármi za barel.

Dôvodom takéhoto obrovského nárastu cien v minulom týždni bola podľa Nemkyho kombinácia niekoľkých faktorov.

"Ekonomika v USA sa ukázala ako veľmi silná, keďže reálne HDP podľa prvého odhadu vzrástol medzikvartálne o 3,3 percenta, pričom sa očakával rast iba o 2 percentá," priblížil. 

Vyšší dopyt v Spojených štátoch reflektovali podľa neho aj zásoby ropy, ktorých čerpanie bolo až vo výške 9,2 milióna barelov, pričom sa očakávalo zníženie zásob iba o 1,2 milióna barelov. 

"Dopyt bol podporený aj v krajine najväčšieho importéra ropy, Číne, kde mimo podpory kapitálového trhu čínska centrálna banka znížila povinné minimálne rezervy pre banky, čím dáva zelenú ďalšiemu úverovaniu, a tým aj spotrebe. Na strane ponuky sme zažili šok v podobe útoku Húsíov na ropný tanker v Adenskom zálive, ale taktiež aj útok ukrajinského drona na ruskú proexportnú rafinériu na juhu," dodal Nemky.

01 - Modified: 2025-11-25 18:30:00 - Feat.: - Title: Slovenskí šoféri dostali dva údery. Je tu jedno riešenie, tvrdia u Šutaja Eštoka. Vallo reaguje (Brífing HN) 02 - Modified: 2025-11-21 09:10:09 - Feat.: - Title: Ceny pohonných látok prudko stúpli, nafta bola najdrahšia od marca 03 - Modified: 2025-11-13 14:05:30 - Feat.: - Title: Slovákov nepríjemne prekvapilo zdraženie na pumpách. Expert pre HN: Pozor na jeden paradox, bude ešte horšie 04 - Modified: 2025-10-31 08:19:03 - Feat.: - Title: Ceny palív v minulom týždni klesli, prémiové benzíny sa predávali najlacnejšie od júla 05 - Modified: 2025-10-03 13:44:21 - Feat.: - Title: Slovensko zažíva anomáliu. Prečo platíme na pumpách viac ako pred rokom, keď bola ropa výrazne drahšia?
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
05. december 2025 23:06