Minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD). FOTO: TASR/Jaroslav Novák
StoryEditor

Moody´s potvrdila Slovensku nezmenený rating. Veria krokom našej vlády, tvrdí Kamenický

14.06.2024, 23:00
Autor:
prutprut

Moody´s očakáva od Slovenska rast HDP, ako aj pokračovanie aktuálnej menovej politiky. K dobrému hodnoteniu nám pomohlo aj členstvo v Európskej únii.

Ratingová agentúra Moody´s dnes oznámila, že rating Slovenska zostáva nezmenený. Po tom, čo nedávno ratingové agentúry Standard & Poor‘s a Fitch Ratings ponechali Slovensku nezmenené ratingy sa k nim renomovaná agentúra pridala. 

"Slovensku dala rovnaké hodnotenie ako naposledy, teda na úrovni A2 s negatívnym výhľadom. Ministerstvo financií vníma najnovšie hodnotenie ďalšej veľkej agentúry Moody‘s pozitívne, keďže reflektuje aj cieľ vlády postupnej konsolidácie verejných financií," vyjadrilo sa ministerstvo financií.

image

Macronove nečakané predčasné voľby môžu zmeniť pomery vo Francúzsku. Moody‘s vydala varovanie k ratingu Paríža

Moody´s očakáva od Slovenska rast HDP, ako aj pokračovanie aktuálnej menovej politiky. K dobrému hodnoteniu nám pomohlo aj členstvo v Európskej únii.

"Agentúra považuje za pozitívne stránky našej ekonomiky najmä trend rastu, členstvo v eurozóne a Európskej únii a mierne dlhové zaťaženie. Okrem toho medzi silné stránky zaraďuje fiškálnu aj menovú politiku, ktorú považuje za solídnu. Moody´s očakáva nárast reálneho HDP na 2,3 percenta v roku 2024 a 2,6 percenta v roku 2025," doplnil rezort financií.

Moody‘s pripomína, že k zlepšeniu ratingu v budúcnosti by viedol dôsledne implementovaný viacročný plán fiškálnej konsolidácie, ktorý by posunul deficit Slovenska v nasledujúcich štyroch rokoch na jasnú klesajúcu trajektóriu.

,,Som rád, že tak, ako finančné trhy, tak aj ratingové agentúry potvrdili, že krokom našej vlády veria a aj napriek tomu, že sme zdedili verejné financie s extrémnym nárastom dlhu a vysokým deficitom, podarilo sa nám ratingy udržať a nastaviť jasný plán, ako verejné financie postupne opäť postaviť na nohy," zhodnotil minister financií Ladislav Kamenický.

01 - Modified: 2024-06-11 08:49:22 - Feat.: 1 - Title: Macronove nečakané predčasné voľby môžu zmeniť pomery vo Francúzsku. Moody‘s vydala varovanie k ratingu Paríža 02 - Modified: 2024-05-05 13:14:40 - Feat.: 1 - Title: Ratingová agentúra S&P zvýšila úverový rating Turecka, ocenila návrat vlády ku klasickej hospodárskej politike 03 - Modified: 2024-04-26 21:18:26 - Feat.: 1 - Title: Agentúra S&P potvrdila Slovensku rating A+ so stabilným výhľadom
01 - Modified: 2026-01-12 10:36:36 - Feat.: - Title: Európa zamŕza, Slovensko je na rade. Čaká nás snehová nádielka a extrémne nebezpečný mrznúci dážď 02 - Modified: 2026-01-09 10:31:53 - Feat.: - Title: KOMENTÁR: Ako čínsky priemysel drví ten náš aj celý svet 03 - Modified: 2026-01-09 10:00:00 - Feat.: - Title: Čínsky konkurent Škody Karoq zamieril na slovenský trh. Poznáme už aj jeho ceny 04 - Modified: 2026-01-08 10:00:00 - Feat.: - Title: Nulová tolerancia sa má rozšíriť: Za opitého spolujazdca bude hroziť pokuta až 800 eur 05 - Modified: 2026-01-06 07:21:32 - Feat.: - Title: Zima priniesla vzácne prekvapenie: Slovensko navštívil nečakaný hosť zo severu
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
12. január 2026 17:45