V strednej Európe sa rozbehli takzvané jadrové preteky. Zámery na nové bloky majú v Česku, Poľsku, Maďarsku a my máme taktiež plány na jadrový blok. Dá sa povedať, že po tom, čo Nemecko vlani odstúpilo od jadra, nastáva jeho renesancia?
Vnímame, že renesancia jadra sa začala už v novembri 2023 hlasovaním Európskeho parlamentu o zaradení jadrovej energie medzi zelené technológie. Keď sa pozrieme do jednotlivých krajín, Poľsko už podpísalo kontrakt na nové bloky so spoločnosťou Westinghouse. V Českej republike vyhodnocujú tender na piaty blok v Dukovanoch, v krátkom čase by sme mali poznať výsledok, či to bude úspešná francúzska firma EDF alebo juhokórejská KHNP. V Maďarsku je situácia komplikovanejšia pre vojnu na Ukrajine, tam sa vývoj len ťažko predikuje. Čo sa týka Slovenska, ambície na novú výstavbu tu sú. Tieto ambície podporilo aj spustenie tretieho bloku v Mochovciach a štvrtý blok nás čaká zhruba do dvoch rokov.
Jadro teda bolo zaradené medzi zelené technológie, zároveň však vidíme nárast množstva veterných a solárnych elektrární. Je toto najväčšia zmena v energetike?
Veľkú váhu na investíciách má dekarbonizácia. Všetky projekty sú smerované k tomu, aby boli environmentálne čistejšie. Aj solárna a veterná energia však majú svoje úskalia. Napríklad Nemci majú obrovské veterné zdroje na severe, ale veľkým problémom je distribúcia energie. Musia preto teraz vynakladať množstvo peňazí na modernizáciu infraštruktúry, aby mohli energiu dostať na juh. Myslíme si, že Rakúsko by bez energie z jadrových zdrojov, zasielaných napríklad z Českej republiky, nevedelo pokryť svoje energetické potreby. Každá krajina by mala mať rozumný energetický mix. Nedá sa úplne vylúčiť jadro a nedá sa mať len obnoviteľné zdroje.
Ako prebiehajú tendre na jadrové zdroje? Musíte čakať, kým sa neoznámi víťaz, a až potom rokujete s výhercom?
PPA Energo väčšinou funguje ako subdodávateľ veľkých technologických dodávateľov. Naším hlavným biznisom sú elektrosystémy, automatizácia, meranie a regulácia a výroba nízkonapäťových rozvádzačov. Ale napríklad so Slovenskými elektrárňami máme v prípade Mochoviec priame kontrakty s investorom. Čo sa týka tendra na Dukovany 5, tak nečakáme až na výsledok, ale aktívne robíme obchodnú činnosť. Česko je totiž pre oboch uchádzačov v súťaži, EDF a KHNP, pomerne novým regiónom, preto sa tu už dlhšie snažia vybudovať vlastný dodávateľský reťazec.
Povedali ste, že pripravovaných jadrových projektov v tejto časti Európy je pomerne veľa. Budú dodávatelia schopní to zvládnuť?
...Zostáva vám 85% na dočítanie.