Úrad vlády nesúhlasí s tvrdením opozičnej strany PS, podľa ktorej vláda na svojich výjazdových zasadnutiach preferuje obce vedené starostami z koaličných strán. Vláda podporuje a podporí počas výjazdových zasadnutí vlád projekty, ktoré sú pridanou hodnotou pre občanov naprieč celým Slovenskom, uviedol v stredu v reakcii na PS tlačový odbor úradu vlády.
"Vláda nedelí starostov a primátorov podľa ich politickej príslušnosti, ale hodnotí účelnosť jednotlivých projektov, ktoré dokážu skvalitniť život v regiónoch, na ktoré minulé vlády zabudli a nevenovali im pozornosť," reagoval úrad vlády.
Priblížil, že z celkovej poskytnutej dotácie pre jednotlivé obce a mestá, v okresoch Handlová a Prievidza, dostalo dotáciu až 44 percent nezávislých starostov a primátorov.
"Len ťažko možno pri priznávaní dotácií zachovať politickú pomernosť, keďže napríklad v Trenčianskom samosprávnom kraji strana Progresívne Slovensko nemá zvoleného žiadneho starostu či primátora," upozornil úrad.
Dodal, že počas výjazdového rokovania vlády v Trenčíne boli udelené dotácie v hodnote viac ako dvoch miliónov eur a rozdelené medzi 180 subjektov. Najväčší podiel z celkovej vyplácanej sumy, teda takmer 36 percent, získali obce so starostami, ktorí kandidovali ako nezávislí. Až za nimi nasledovali starostovia za stranu Hlas-SD (24 percent), Smer-SD (20 percent) a SNS (13 percent). Medzi subjektmi s pridelenou dotáciou boli aj obce, na ktorých čele stoja starostovia kandidujúci za strany SaS či Spolu.
PS vládu obvinilo, že koaliční starostovia dostávajú desať- až tridsaťnásobne viac ako obce, kde koalícia nevládne. Poslanec za PS Marek Lackovič uviedol, že napríklad v okrese Púchov žije 83 percent obyvateľov v obciach s nezávislým vedením.
"Väčšina zdrojov z vládnych dotácií, až 83-tisíc eur, však pripadla koaličným starostom a starostkám, pričom v týchto obciach nežije ani osemtisíc ľudí," uviedol Lackovič s tým, že na obyvateľa dostali až 11-krát viac ako nezávislé obce, ktoré dokopy získali len okolo 35-tisíc eur.