StoryEditor

Vláda trestá obce, ktoré nemajú koaličných starostov. Dáva im oveľa menej peňazí, kritizuje PS

10.07.2024, 10:51
10.07.2024, 16:27
Autor:
TASRTASR

V mnohých obciach alebo mestách ľudia nepocítili žiadnu pomoc, lebo ich vláda obišla. Viaceré z nich nemajú podľa nej ani prístup ku kanalizácii alebo pitnej vode, tvrdí poslankyňa Jana Hanuliaková.

Vláda na výjazdových rokovaniach rozdáva dotácie do okresov, kde si voliči zvolili koaličných starostov a primátorov. Do týchto okresov sa dostáva desať až tridsaťnásobne viac peňazí ako do miest a obcí, kde vládne niekto nezávislý alebo predstaviteľ opozície.

V stredu o tom na tlačovej konferencii informovali opoziční poslanci parlamentu Marek Lackovič, Michal Šimečka a Jana Hanuliaková (všetci PS).

Úrad vlády tvrdenia progresívcov odmieta. "Vláda SR podporuje a podporí počas výjazdových zasadnutí vlád projekty, ktoré sú pridanou hodnotou pre občanov naprieč celým Slovenskom. Vláda nedelí starostov a primátorov podľa ich politickej príslušnosti, ale hodnotí účelnosť jednotlivých projektov," argumentuje.

"Z celkovej poskytnutej dotácie pre jednotlivé obce a mestá, v okresoch Handlová a Prievidza, obdržalo dotáciu až 44% nezávislých starostov a primátorov," vyčíslili na Úrade vlády.

"Vláda pri rozdeľovaní dotácií uprednostňuje svojich starostov a trestá tých opozičných a nezávislých. Nehľadí na situáciu obcí, ani na ich populačnú veľkosť," povedal Lackovič. Dodal, že takéto rozdeľovanie dotácií je extrémne nehospodárne a nespravodlivé.

Lackovič ako príklad uviedol okres Púchov, kde je 44-tisíc obyvateľov a väčšina z nich - až 83 percent, žije v obciach s nezávislým vedením. Vládne dotácie boli podľa neho rozdelené zle, keďže až 83-tisíc eur pripadlo koaličným starostom v obciach, kde žije len 8000 ľudí.

Zvyšných viac ako 80 percent obyvateľov okresu získali dotácie len okolo 35-tisíc eur. Zdôraznil, že tento nepomer rozdelenia dotácií na počet obyvateľov je enormný.

"Obyvatelia koaličných obcí tak dostali na hlavu až 11-krát viac ako voliči nezávislých starostov. Vláda otvorene trestá obyvateľov obcí za to, že si nezvolili starostov a starostky koalície," spresnil. Zároveň doplnil, že vláda dlhuje obyvateľom v 16 okresoch, kde sú nezávislí alebo opoziční starostovia, viac ako jeden milión eur.

Hanuliaková priblížila, že v mnohých obciach alebo mestách ľudia nepocítili žiadnu pomoc, lebo ich vláda obišla. Viaceré z nich nemajú podľa nej ani prístup ku kanalizácii alebo pitnej vode.

"Ak máme ako krajina napredovať, potrebujeme silné samosprávy, ktoré budú ľuďom poskytovať kvalitné služby. Slovensko je malá krajina, aby bola úspešná, musí byť spravovaná efektívne a hospodárne," uzavrela. 

01 - Modified: 2024-07-11 16:04:24 - Feat.: - Title: Pod opozíciou sa zľahla zem. Vláda jej pritom ponúka jednu príležitosť za druhou 02 - Modified: 2024-07-10 22:04:28 - Feat.: - Title: Úrad vlády odmietol kritiku PS za údajné preferovanie koaličných starostov 03 - Modified: 2024-07-10 18:55:37 - Feat.: - Title: Macron vyzval na vznik koalície strán hlásiacich sa k republikánskym hodnotám. Vylúčil krajnú pravicu 04 - Modified: 2024-07-09 10:45:36 - Feat.: - Title: SaS očakáva od prezidenta jasnú pozíciu na samite, PS vyzýva na odsúdenie útokov 05 - Modified: 2024-07-05 21:21:42 - Feat.: - Title: Šimečka vyzval Fica, aby prestal urážať státisíce voličov
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
13. júl 2024 14:17