Na Slovensku je v práci spokojných 37 percent ľudí, frustrácia sa prejavuje najmä u mladých pod 25 rokov alebo remeselníkov. Zamestnancov robí spokojnými finančné ohodnotenie či možnosť rozvoja a kariérneho rastu.
Najčastejšie ľudia odchádzajú z práce z dôvodu peňazí. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti Alma Career, ktorý realizovali v apríli 2024 na vzorke 1007 respondentov vo veku 18 až 65 rokov.
Fluktuácia zamestnancov dosiahla v prvom štvrťroku tohto roka 14 percent, oproti predchádzajúcim štvrťrokom sa mierne znížila. "Časť ľudí si na dobrovoľné zmeny práce netrúfne, alebo ich príliš odkladá, často kvôli nedostatočným finančným rezervám," uviedol analytik Alma Career Tomáš Ervín Dombrovský.
Z prieskumu vyplynulo, že až 63 percent Slovákov sa v práci angažuje nad rámec svojich povinností. Pre 66 percent z nich je úspech firmy, pre ktorú pracujú, dôležitý. Z hľadiska benefitov sú u zamestnancov najobľúbenejšie finančné príspevky, či už na stravovanie, dovolenku alebo vo forme životného poistenia.
Rovnako veľmi žiadanými sú dovolenka naviac alebo niekoľko dní voľna, ktoré si môžu ľudia zobrať z dôvodu choroby. Na prvom mieste sú pre 86 percent respondentov stále finančné benefity.
Prieskum sa zameral aj na to, ako ľudia vychádzajú so svojimi príjmami. Až 59 percent zamestnancov má ťažkosti vyjsť s aktuálnym príjmom, oproti minulému štvrťroku však ide o mierny pokles o deväť percent.
"Vážny alebo veľmi vážny problém vyžiť do najbližšej výplaty uvádza 21 percent zamestnancov. Najhoršie sú na tom ľudia v stredoslovenskom regióne. Závažným a dlhodobým problémom Slovenska je aj nadčasová práca. Bežne pracuje nadčas až 45 percent zamestnancov, ďalších 37 percent pracuje nadčas občasne," priblížila spoločnosť.
Dodala, že až pre 35 percent z nich sú odmeny za nadčasy výraznou súčasťou ich príjmov a pre ďalších 51 percent znamenajú vylepšenie príjmov. Dôvodom pre prácu nadčas je podľa nej najmä finančné ohodnotenie, bez ktorého sa niektorí ľudia poriadne neuživia.