Minimálna mzda stúpne v budúcom roku na 816 eur z tohtoročných 750 eur mesačne. Minister práce Erik Tomáš dnes novinárom povedal, že zástupcovia odborov a zamestnávateľov sa na jej výške nedohodli.
Minimálny zárobok tak v súlade s príslušným zákonom dosiahne 57 percent priemernej mzdy z roku 2023.
"Bol by som najradšej, ak by sa podarilo nájsť dohodu. Posledné dva roky to bolo výnimočné. Práve preto je dobrý automat, že sa minimálna mzda stanoví automaticky," povedal Tomáš po rokovaní predstaviteľov vlády, odborov a zamestnávateľov. Vlani sa sociálni partneri na úprave minimálnej mzdy naopak dohodli, a to druhýkrát v rade.
Minimálnu mzdu poberá Slovensku len malá časť zamestnancov, podľa predchádzajúceho odhadu ministerstva sociálnych vecí ide zhruba o 140-tisíc ľudí.
Na jej výške sú však závislé napríklad príplatky za prácu v noci alebo cez víkendy.
Najnižší možný zárobok sa vzťahuje iba na pracovníkov vykonávajúcich najjednoduchšie práce, celkovo je stanovených šesť stupňov takzvanej zaručenej mzdy.
Tomáš presadzuje, aby po novom minimálna mzda na Slovensku predstavovala 60 percent z tej priemernej. Odbory tento návrh podporujú. Časť zamestnávateľov by uvítala, ak sa k tomuto cieľu krajina dostala postupne, nie v jednom kroku.
V Česku, kde sú zárobky zamestnancov v priemere vyššie ako na Slovensku, by minimálna mzda mohla podľa českého ministerstva práce a sociálnych vecí v budúcom roku dosiahnuť 20 600 korún (817 eur) mesačne, v roku nasledujúcom potom 22 100 korún (877 eur) mesačne. V súčasnej dobe predstavuje 18 900 korún (750 eur) mesačne.
Výška minimálnej mzdy by sa mala v Česku pohybovať približne na úrovni 42,2 percenta priemernej mzdy v roku 2025 a na úrovni 43,4 percenta priemernej mzdy v roku 2026.