Na snímke prezident Slovenského živnostenského zväzu Stanislav Čižmárik. FOTO: TASR/Martin Baumann
StoryEditor

Živnostenský zväz víta niektoré vládne opatrenia v rámci konsolidácie

18.09.2024, 16:34
Autor:
TASRTASR

V rôznej miere prispeje podľa zväzu v jednotlivých malých podnikoch k finančnému zaťaženiu nárast dane z motorových vozidiel a zvýšenie sadzby dane z pridanej hodnoty.

Živnostníci združení v Slovenskom živnostenskom zväze (SŽZ) vítajú niektoré opatrenia v prospech malých firiem predstavených vládou v utorok v rámci konsolidačného balíčka.

Z pohľadu malých podnikov a živnostníkov sa podľa zväzu nepotvrdili obavy zo zhoršenia podmienok podnikania, pretože sa medzi konsolidačnými opatreniami nenachádzajú nijaké úpravy súvisiace s režimom paušálnych výdavkov alebo nárastom daňovo-odvodového zaťaženia.

image

Živnostníci majú isté povinnosti. Na čo si musia dať pozor?​

"Pozitívne hodnotíme navýšenie úrovne zdaniteľných príjmov pre malé podniky a živnostníkov na stotisíc eur, ktoré získavajú status mikrodaňovníka. Zároveň sa pre obchodné spoločnosti so statusom mikrodaňovníka zníži sadzba dane z príjmov zo súčasných 15 percent na desať percent," zdôraznil v reakcii živnostenský zväz.

Finančné zaťaženie pre malé podniky

SŽZ podčiarkol, že v súvislosti so zavedením dane z finančných transakcií je potrebné počkať na detaily, ktoré definujú podmienky jej výpočtu a výberu.

image

Vláda stanovila výšku dane z finančných transakcií, do štátneho rozpočtu by mala priliať stovky miliónov eur

Pre malé podniky bude táto novinka s istotou predstavovať dodatočné finančné zaťaženie a vzhľadom na napätú nákladovú situáciu sú oprávnené obavy, že budú nútení prenášať tento druh dane do cien svojich výrobkov a služieb.

V rôznej miere prispeje podľa zväzu v jednotlivých malých podnikoch k finančnému zaťaženiu nárast dane z motorových vozidiel a zvýšenie sadzby dane z pridanej hodnoty.

Zväz víta obozretný prístup vlády

Slovenský živnostenský zväz víta obozretný prístup vlády pri príprave konsolidačných opatrení, ktoré zohľadňujú charakter podnikateľského prostredia na Slovensku, kde malé a stredné firmy vrátane živnostníkov tvoria 99 percent všetkých podnikateľských subjektov a zamestnávajú tri štvrtiny pracovnej sily.

image

Prešiel len deň a konsolidačný balíček už je iný. Kamenický ohlásil zmeny niektorých opatrení

Mínusom vo výške 45 miliónov eur pre štátnu kasu v rámci konsolidácie bude podľa ministra financií Ladislava Kamenického (Smer) podpora malého podnikania, a to zníženie dane z príjmu právnických osôb s ročnými príjmami do stotisíc eur, pre pokles sadzby z 15 percent na desať percent.

"U živnostníkov sa zachová daň z príjmu na úrovni 15 percent, hranica zdaniteľných príjmov sa však zvýši ročne zo 60-tisíc na stotisíc eur. To zníži príjmy rozpočtu o štyri milióny eur. Zrážková daň z dividend sa zníži z desať percent na sedem percent, s dopadom na rozpočet v hodnote päť miliónov eur," dodal 17. septembra Kamenický.

image

KDH: Občania zaplatia v rámci konsolidácie 95 percent finančných prostriedkov

Slovenský živnostenský zväz vznikol v roku 1992 ako združenie živnostenských spoločenstiev a profesijných cechov. Je spoluzakladateľom Slovak Business Agency (SBA) spolu s ministerstvom hospodárstva a Združením podnikateľov Slovenska.

01 - Modified: 2025-12-05 11:16:02 - Feat.: - Title: Slováci sú už unavení a zničení. Nádejou je obrovský sľub z Nemecka 02 - Modified: 2025-12-03 10:00:00 - Feat.: - Title: Živnostníci a firmy čakajú od roku 2026 výrazné zmeny, ako sú vyššie odvody, nové dane aj prísnejšie kontroly 03 - Modified: 2025-12-02 12:54:03 - Feat.: - Title: KOMENTÁR: Čo Slovákov stojí rozšafnosť Ficovej vlády 04 - Modified: 2025-11-25 22:55:00 - Feat.: - Title: Od januára si výrazne priplatia živnostníci aj zamestnanci. Odvody porastú na historické úrovne 05 - Modified: 2025-11-28 08:26:59 - Feat.: - Title: Slovákom berie štát zo mzdy výrazne viac, než Čechom. Tu sú dôvody (plus príklady a prepočty)
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
05. december 2025 23:59