Zvýšenie dane z pridanej hodnoty (DPH) z ubytovania na 23 percent zasiahne aj akvaparky, kúpaliská a plavárne. Podľa prevádzkovateľov zariadení takéto navýšenie DPH ich vráti o päť rokov naspať, nevyhnú sa ani zvyšovaniu vstupného. V piatok o tom informovala Slovenská asociácia akvaparkov, kúpalísk a plavární (SAAKP).
"Zvýšenie DPH o 13 percent, z desiatich percent na plánovaných 23 percent, nás vráti minimálne o päť rokov naspäť, pritom len toto leto sa postupne zotavujeme a plánovali sme nové technologické opravy a investície," uviedol prezident SAAKP Gabriel Somogyi.
Návrh ich zaskočil
"Naši členovia sú zaskočení návrhom, ktorý zastaví podporu cestovného ruchu na Slovensku a nebudú mať inú možnosť, ako vo svojich prevádzkach pri takomto daňovom skoku zvyšovať ceny vstupného, a to dosť výrazne," dodal.
Umelé kúpaliská tiež patria k zariadeniam, ktoré boli zvýhodnené sadzbou dane vo výške desať percent, v rámci podpory cestovného ruchu, ktorý bol po pandémii najviac zasiahnutým odvetvím.
Zmenou sadzby DPH sa však podľa Slovenskej asociácie akvaparkov, kúpalísk a plavární pomoc pre toto odvetvie zastaví, zvýšenie dane sa premietne do vstupných nákladov a zvýšia sa aj osobné náklady.
Podľa SAAKP vodný relax patrí na Slovensku medzi najnavštevovanejšie turistické atrakcie a údaje z tohtoročnej sezóny naznačovali, že sa segment vodného relaxu po pandémii zotavil. To však podľa SAAKP môže zvýšenie DPH za ubytovanie zmeniť.
Slovenské akvaparky, kúpaliská a plavárne podľa asociácie navštevujú prevažne domáci návštevníci, ktorí tvoria 40 až 90 percent zo všetkých klientov. Druhou najpočetnejšou skupinou sú českí návštevníci.
Slovensko ako slabá konkurencia
Zvýšenie cien však podľa SAAKP zásadne zmení aj konkurencieschopnosť slovenských vodných rezortov. "Pokiaľ však ceny vstupného i ubytovania stúpnu, spôsobí to ďalší odlev zahraničných návštevníkov do susedných krajín, najmä Maďarska a Poľska, kde sú akvaparky, kúpaliská cenovo dostupnejšie. Zhorší sa aj celkový obraz Slovenska ako zaujímavej turistickej destinácie," zhodnotila SAAKP.
Na avizované zvýšenie DPH z ubytovania z desiatich percent na 23 percent reagovala vo štvrtok aj Asociácia hotelov a reštaurácií Slovenska (AHRS), ktorá sa obáva, že zvýšenie DPH spôsobí odlev zahraničnej i domácej klientely.
Ministerstvo športu a cestovného ruchu výhradám prevádzkovateľov v cestovnom ruchu k navrhovanému konsolidačnému opatreniu podľa štátneho tajomníka rezortu Mareka Harbuľáka rozumie a chce hľadať kompromis.
"Musíme hľadať spoločne a našou snahou je hľadať nejaký kompromis, aby sme na jednej strane zabezpečili, aby konkurencieschopnosť tohto sektora tu ostala, aby sme týmto opatrením neposielali návštevníkov do iných krajín a zároveň, aby sa do značnej miery naplnili aj tie konsolidačné opatrenia," uzavrel Harbuľák.