Biznis sa dlhodobo pýta, ako pri prípadnej konsolidácii ušetrí na sebe samotný štát. Odpoveď prišla len pred pár dňami.
Šetriť sa bude formou znižovania počtu zamestnancov v štátnej správe, prípadne spomaľovaním rastu ich platov. To je na strane výdavkov všetko. Nedočkali sme sa zefektívňovania, digitalizácie ani ďalších nástrojov, ako uľaviť našim dlhom.
Otázne teda bolo, ako sa vláda pod taktovkou Roberta Fica, ktorý v minulosti kritizoval rast dane z pridanej hodnoty hoc aj o jeden percentuálny bod, postaví.
„V praxi to bude znamenať absolútne zdražovanie. Jednopercentné zvýšenie sa naakumuluje v mnohých produktoch a vo výsledku to bude omnoho viac,“ tvrdil Fico ešte v roku 2011, keď vláda Ivety Radičovej dvíhala hranicu z 19 na 20 percent.
Nakoniec sme sa dočkali rozsiahleho zoznamu, ako získať miliardy od firiem a najmä od ľudí. A to prostredníctvom zvýšenia DPH nárazovo o tri body či daňou z bankových transakcií.
Zvyšuje sa aj daň z príjmu právnických osôb o percentuálny bod a ďalších viac ako 200 miliónov navyše vyzbiera štát aj prostredníctvom dodatočnej dane vo forme osobitného odvodu uvaleného na energetický, telekomunikačný sektor a rafinérie, teda Slovnaft.
V súčte tak ide o veľký obnos peňazí, ktoré bude musieť niekto zaplatiť. A ako sa zdá, odborníci sa zhodujú s názormi premiéra spred desiatich rokov.
„Akékoľvek zdanenie podnikateľského sektora sa v nemalej miere prenesie do cien a tie ceny ponesú všetci. Nebude občan na Slovensku, ktorý nebude platiť viac,“ tvrdí analytik INESS Radovan Ďurana s tým, že nie je žiadny dôvod, aby si zvýšené zaťaženie nemohli preniesť firmy do faktúr.
Štátny zásah prinesie zdraženie na pumpách
Zostáva vám 68% na dočítanie.