Keď Rusko v roku 2022 zaútočilo na Ukrajinu, bolo zrejmé, že dosah sa prejaví aj na energiách. Ropa a plyn na trhu dramaticky vystrelili a v Európe začali silnieť hlasy, aby sme sa odpútali od nespoľahlivých dodávok z Moskvy. Aj vďaka nim totiž prezident Vladimir Putin financuje vojnu u nášho východného suseda.
Únia si v roku 2022 dala za cieľ odpútať sa od ruských energií do piatich rokov. Kým niektoré štáty si túto kolónku už môžu viac-menej odškrtnúť, iné krajiny sú na ruské energie pripútané silnejšie. „Niektoré krajiny Európy si stále myslia, že s Ruskom sa dá obchodovať a rokovať,“ povedal v nedávnom rozhovore pre HN Václav Bartuška, český expert na energetickú bezpečnosť.
Ide aj o Slovensko, ktoré stále vo veľkej miere využíva ruský plyn. Podobne je to aj s ropou, ktorú spracováva zase rafinéria Slovnaft. Dáta ukazujú, že naša krajina patrí v Európe medzi veľkých nákupcov ruských energií a Putinovi posielame mesačne milióny eur.
Koľko nás stáli r...
Zostáva vám 85% na dočítanie.
