Ministerstvo zdravotníctva by vedelo ušetriť 241 miliónov eur pre tento rok bez toho, aby sa to dotklo pacientov alebo ovplyvnilo ich liečbu, tvrdí šéf Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský, ktorý predstavil 28 rôznych opatrení v zdravotníctve. Pre budúci rok to je podľa neho 308 miliónov eur.
Zdôraznil, že ide o oveľa viac, ako chce vláda ušetriť na mzdách, čím, ako tvrdí, ohrozuje Slovensko nedostatkom zdravotníkov. Vláda plánuje v zdravotníctve v rámci konsolidačného balíčka ušetriť približne 260 miliónov eur. Odborári podotýkajú, že najmä na platoch.
Kolabuje to už teraz
Vláda totiž chce zasiahnuť do platového automatu tak, že platy lekárov budú v budúcom roku rásť pomalšie. Valorizácia platov sa spomalí aj pre zdravotné sestry. A tým podľa lekárskych odborárov bude zdravotníctvu v budúcom roku hroziť personálny kolaps.
Avšak viacerí lekári sa na tlačovej konferencii zhodli, že slovenské zdravotníctvo čelí kolapsu už teraz bez ohľadu na konsolidačné plány vlády.
Podľa Visolajského sa kolaps neprejavuje tak, že sa zavrie nejaká nemocnica. “To sa vždy bude nejako lepiť,” povedal.
Mnohí sa liečby nedožijú
“Kolaps zdravotníctva je v tom, že sa neviete dostať lekárovi, neviete sa dostať s onkologickou chorobou na operáciu. Toto sú veci, ktoré my dennodenne zažívame s pacientmi. Zistíme pacientovi nádor, rakovinu a nevieme nájsť preňho termín na operáciu,” priblížil.
Doktor Ján Sýkora z Detského kardiocentra Bratislava s ním súhlasí. “Kolaps nastal v tom, že zomierajú ľudia na čakacích listinách. Tých vy nevidíte, my ich často v nemocniciach konkrétne vidíme, ktorí sú to. Krach je v tom, že človeku sa nedostane zdravotná starostlivosť a zomrie na čakacej listine,” vyjadril sa Sýkora.
Doplnil ich doktor Branislav Serva zo žilinskej nemocnice. Ten upozornil, že niektorí pacienti, ktorí čakajú napríklad na výmenu bedrového kĺbu alebo podobný zákrok ešte spred pandemických čias, sa už zdravotnej starostlivosti ani nedočkajú. “Pretože tie poradovníky sú tak plné,” podotkol.