Vláda chystá internetový portál, na ktorom bude porovnávať ceny tovarov v predajniach vybraných obchodníkov. Návrh príslušného zákona dnes schválil kabinet premiéra Roberta Fica.
Krok je podľa ministerstva financií súčasťou opatrení proti inflácii. Opozícia uviedla, že web v skutočnosti znevýhodní menších slovenských predajcov pred nadnárodnými obchodnými sieťami.
Podľa predlohy budú musieť predajcovia v sektoroch, ktoré stanoví ministerstvo financií, nahlasovať štátu pod hrozbou pokuty 10-tisíc eur okrem iného aj ceny vybraného tovaru. Ministerstvo uviedlo, že zo začiatku pôjde o niektoré základné potraviny a v prípade cenových výkyvov sa potom zoznam rozšíri o ďalšie položky.
Výhrady SaS
Zriadenie webu ministerstvo zdôvodnilo tiež snahou zjednodušiť spotrebiteľom prístup k informáciám o cenách tovarov, ich vývoji a tiež o zľavách. Návrh zákona ešte prerokuje snemovňa, v ktorej sa vláda opiera o väčšinu poslancov.
Predbežný návrh vyhlášky ministerstva financií počíta s tým, že štátny portál bude porovnávať ceny 20 druhov potravín, ako napríklad chleba, múky, mlieka, niektorých druhov mäsa, ďalej masla, zemiakov a jabĺk.
Opozičná strana Sloboda a Solidarita už pri príprave zákona tvrdila, že vládny portál znevýhodní slovenské obchodné siete a malé predajne potravín, ktoré nedokážu cenovo súperiť s nadnárodnými reťazcami.
Dankova kritika maloobchodov
Ceny potravín, ktoré majú spolu s nákladmi na energie najväčší podiel na výdavkoch slovenských domácností, výraznejšie zdražovali na Slovensku naposledy v uplynulých dvoch rokoch. Tento vývoj prispel k zrýchleniu inflácie, ktorému čelili aj iné krajiny vrátane Česka. Následne tempo rastu spotrebiteľských cien značne zvoľnilo.
Niektorí vládni politici, ako napríklad šéf SNS Andrej Danko, dlhodobo kritizujú spôsob podnikania maloobchodných reťazcov v krajine. Danko ešte v lete spomínal možnosť osobitného zdanenia reťazcov, do najnovšieho vládneho konsolidačného balíka sa toto opatrenie ale nedostalo.
SNS ešte v roku 2018 presadila zavedenie mimoriadneho odvodu pre veľké obchodné siete, ktoré predávajú aj potraviny. O niekoľko mesiacov neskôr slovenská snemovňa túto osobitnú daň zrušila. Urobila tak po výčitkách Európskej komisie, že schválený zákon by mohol zvýhodniť niektorých podnikateľov pred konkurenciou.