Maloobchodné siete, ktoré na Slovensku pôsobia, čelia v poslednom období často kritike politikov. Tí im vyčítajú zisky, ktoré im vraj neprimerane rástli od obdobia pandémie. Už vlani súčasný minister pôdohospodárstva Richard Takáč zo Smeru v rozhovore pre HN naznačil, že si chce na ne posvietiť a na stole bol aj odvod pre reťazce.
Z toho síce podľa všetkého nakoniec zišlo, no téma sa aj tak niekoľkokrát opäť objavila vo verejnom priestore. Naposledy sa s myšlienkou špeciálneho odvodu – presnejšie dane z nehnuteľnosti pre reťazce – pohrával Andrej Danko, predseda SNS. Uviedol to v septembri v relácii V politike, ktorú vysiela televízia ta3.
„Určite by sme museli nájsť spôsob. Mnohé reťazce majú dominantné postavenie. Tým, že boli zriadené aj v menších obciach a mestách, zničili malý maloobchod a majú monopol. Daň z nehnuteľností bola jednou z úvah, že ak sa neupracú, dá sa na ne ísť aj touto cestou,“ vysvetľoval pred časom pre HN.
Vlani pritom podľa Štatistického úradu segment maloobchodu dosiahol najhorší výsledok za posledných 14 rokov. Ľudia poučení z kríz nakupovali menej a tržby sektora sa medziročne prepadli o 4,5 percenta. Najvýraznejší pokles zaznamenali hobymarkety, predajne nábytku a elektrotovaru, presnejšie o 14,9 percenta. Hyper- a supermarkety si pripísali obrat nižší o 4,7 percenta.
HN sa vo veľkej sektorovej analýze pozreli na maloobchod a na to, ako si počínal v poslednom období.
Vyššie náklady aj ceny
Zostáva vám 83% na dočítanie.