Purposeful leadership alebo Zmysluplné vedenie ľudí či organizácií je jedným zo súčasných trendov v oblasti manažovania ľudských zdrojov. Ako ho teda definovať a čím sa odlišuje od tradičných prístupov k vedeniu?
My hovoríme o tom, že dnešná veľmi dynamická doba kladie vyššie nároky na líderstvo organizácií. Nestačí už to, čo bolo zaužívané v minulosti, ale líder sa potrebuje správať trochu iným spôsobom. Preto sme v Amrope vyvinuli model, ktorý sme nazvali Purposeful leadership. V slovenčine používame názov Zmysluplné vedenie, ktoré je založené na tom, že prepája cieľ a zmysel individuálneho lídra s cieľmi a so zmyslom či s poslaním organizácie, ktorú vedie. Ohľad pritom kladie aj na externé faktory, ako je spoločnosť a životné prostredie. Keď tieto tri úrovne dokáže v sebe líder spojiť, vedie organizáciu iným spôsobom a sú na to dáta, že organizácie, ktoré sú vedené alebo spravované na základe týchto princípov, sú dlhodobo udržateľnejšie a úspešnejšie.
Prečo sa v súčasnosti alebo v budúcnosti budú firmy sústreďovať na tieto potreby a bude sa to týkať všetkých vedúcich úrovní?
Podľa nás je najvyšší vývojový stupeň, keď celá organizácia žije takýmito princípmi a je nimi spravovaná. Prístup zavádzania alebo definovania zmysluplného vedenia sa zakladá na niekoľkých vývojových stupňoch. Základným je zadefinovanie svojej misie či určitého cieľa. Druhou fázou je, keď si organizácie povedia, že toto je niečo, čo by sa mohlo dobre komunikovať a bolo by pekné o tom rozprávať, a stane sa to súčasťou určitého marketingu. Tretí stupeň je, keď si organizácie povedia, že by bolo fajn mať aj ľudí, ktorí sa s týmito cieľmi spájajú.
To zahŕňa napríklad úpravu určitých talentových stratégií a rozhodovanie o tom, akých ľudí do organizácie prilákame. Nakoniec v najvyššom vývojovým štádiu sa v podstate stáva súčasťou DNA organizácie, že všetky rozhodnutia, ktoré v rámci nej robíme, na akomkoľvek stup...
Zostáva vám 85% na dočítanie.