Už o týždeň si Slováci opäť sadnú za štedrovečerný stôl a zohnať tradičného živého kapra je o niečo zložitejšie ako kedysi. Dlhodobo sa hovorí aj o tom, že túto tradíciu ohrozujú klimatické podmienky. Ako pre HN uvádza Martin Nemec z Agrofarmy Budmerice, ryby zasahuje sucho a vo všeobecnosti ide o veľký problém. „Tento rok sa im však celkom darilo. Vlani to bolo horšie,“ hovorí.
To, že rybári majú za sebou lepšiu sezónu, potvrdzujú aj slová Milana Mazáňa z Rybárstva Krpeľany, kde sa venujú chovu týchto zvierat od roku 1994. „Sme odkázaní na prírodu a v podstate s ňou spolupracujeme. Keď vieme, že sa v rybníku dá odchovať tisíc kusov, aj počas sucha, nenasadíme ich tam viac. Ak je to potrebné, vieme ich odtiaľ odloviť,“ vysvetľuje.
Počasie sa na produkcii rýb nepodpísalo negatívne, práve naopak. Teplý rok so sebou priniesol dostatok prirodzenej potravy pre zvieratá, čo vyústilo do toho, že narástli väčšie. Aj preto sa to, koľko nás kapor vyjde v porovnaní s predchádzajúcim rokom, veľmi nezmenilo. Chovatelia totiž dokázali vďaka kvalite a lepšiemu výsledku kompenzovať rastúce náklady, cenu preto zvýšiť nemuseli. Naše peňaženky tak tento rok v prípade kaprov ochránil planktón. Skupina buniek vznášajúcich sa vo vode je základom stravy rýb.
Koľko teda bude kapor stáť?
Kapor z Číny
Zostáva vám 79% na dočítanie.