Čínske e-shopy si v našich končinách za posledné roky nachádzajú čoraz viac fanúšikov. Často ide o lacný tovar, o čom svedčia aj oficiálne štatistiky.
Podľa dát Európskej komisie prišlo vlani do Európskej únie približne 4,6 miliardy zásielok nízkej hodnoty, čiže balíkov do 150 eur. Ide o dvakrát väčší počet ako rok predtým a trikrát väčší počet ako v roku 2022.
Momentálne je situácia taká, že zásielky do 150 eur sú oslobodené od cla. Týmto praktikám však zrejme čoskoro odzvoní. Dôvodom je, že produkty z Číny vo väčšine prípadov nespĺňajú európske bezpečnostné štandardy.
Aktuálne je teda na stole colná reforma, v rámci ktorej sa hovorí o tom, že zásielky do 150 eur by už viac od cla oslobodené neboli. Okrem toho sa do hry dostáva aj ďalšie riešenie, ktoré Komisia predstavila len pred niekoľkými dňami.
Na účet zákazníka
Zostáva vám 77% na dočítanie.
