Predseda Slovenskej národnej strany Andrej Danko. FOTO: TASR/Jakub Kotian
StoryEditor

SNS je proti zvyšovaniu HDP na obranu. Bola by to ekonomická smrť, povedal Danko

23.02.2025, 13:06
Autor:
TASRTASR

V súvislosti s ďalšou konsolidáciou Danko povedal, že sa treba rozprávať o úsporách v rámci rezortov. Myslí si, že ministerstvo financií by mohlo návrh rozpočtu predložiť už v júni.

Koaličná SNS je proti zvyšovaniu HDP na obranu. Možné zvýšenie obranných výdavkov na úrovni 3,5 percenta by bolo podľa predsedu SNS Andreja Danka ekonomickou smrťou. Nesúhlasí ani s postupným navyšovaním výdavkov. SNS bude tolerovať maximálne dve percentá HDP určené na obranu, ktoré Slovensko dáva už aj v súčasnosti. Uviedol to v diskusnej relácii televízie TA3 V politike.

Danko je zároveň aj proti ďalšiemu zvyšovaniu daní, v relácii kritizoval aj zavedenie transakčnej dane. "Je zle nastavená. (...) Ak by SNS mala viac percent, transakčnú daň zrušíme," poznamenal.

image

Huliak si vybojoval post ministra pod Ficom. Nahradí ho politik, ktorý sa zviditeľnil v europarlamente

V súvislosti s ďalšou konsolidáciou Danko povedal, že sa treba rozprávať o úsporách v rámci rezortov. Myslí si, že ministerstvo financií by mohlo návrh rozpočtu predložiť už v júni. "Netreba zabúdať na dlhovú brzdu, pretože sme pod tlakom toho, že Robert Fico (Smer-SD) bude musieť dať vyvážený štátny rozpočet alebo požiadať o dôveru," tvrdí šéf SNS.

Predseda KDH Milan Majerský v diskusnej relácii poukázal na to, že ak americký prezident Donald Trump uvalí clá na dovoz európskych áut, tak tým ohrozí pracovné miesta v slovenských automobilkách. Slovenská ekonomika je ohrozená aj tým, že na ministerstvá sú prijímaní noví ľudia a inflácia stúpa. KDH navrhuje zvýšiť odvod z hazardu, zaviesť rovnú daň či zrušiť daň z transakcií. Majerský apeluje aj na presunutie eurofondov na samosprávy, ktoré ich vedia lepšie využiť.

Šéf KDH si myslí, že by na Slovensku mohol platiť princíp subsidiarity a kompetencie by sa mali posunúť na nižšiu úroveň, aby o všetkom nerozhodoval silný štát. Slovensko však podľa Danka potrebuje pevnú ruku.

image

Exminister obrany o budúcnosti NATO, na súde je vojna v polícii a ako zahustiť vlakovú dopravu (Brífing HN)

Opozičný poslanec zároveň poukázal na to, že Fico sa mení na konzervatívneho politika. Ukážu to však podľa neho až skutky, či sa postaví za ochranu rodín, spravodlivosť a právny štát. "Polepšený Fico je lepší ako pokazený a financovaný zo Západu Šimečka (Michal, predseda PS, pozn. TASR)," reagoval Danko.

Premiér Fico má podľa šéfa SNS podpísať dokument s nezaradenými poslancami. Naznačil, že na koaličné rady chodiť nebudú. Danko taktiež nepotvrdil, či sa nezaradený poslanec Rudolf Huliak stane ministrov investícií. SNS však podľa Dankových slov deklarovala Ficovi, že má dôveru v nominovaných ministrov.

Majerský zmeny vo vláde označil za vládny zlepenec. "Celá vládna koalícia je unavená z toho sporu. Netiahne sa to týždeň, mesiac, je to viac ako polroka," skonštatoval. Majerský tvrdí, že Danko vo svojom liste premiérovi citoval opozíciu. "Z vás sa stal opozičný politik voči premiérovi a vlastnej vláde," poznamenal.

01 - Modified: 2025-02-22 23:00:00 - Feat.: 0 - Title: Výroky politikov: Fico hovoril o politickej kontrole. Opozícia tvrdí, že nočná mora pokračuje 02 - Modified: 2025-02-21 16:20:33 - Feat.: 0 - Title: Víkendové diskusie: Zmena pomerov v koalícii, vzťah USA a EÚ, či spravodlivý mier Ukrajine 03 - Modified: 2025-02-21 14:48:35 - Feat.: 1 - Title: Šimkovičovej rezort vyhlásil výberové konanie na riaditeľa národnej galérie za neplatné
01 - Modified: 2025-02-27 11:02:33 - Feat.: - Title: Koalícia by už mala mať dohodu na podpore 76 poslancov, tvrdí Michelko 02 - Modified: 2025-02-25 15:25:32 - Feat.: - Title: SNS vyzýva Fica, aby preveril okolnosti hlasovania Slovenska na pôde OSN 03 - Modified: 2025-02-25 14:40:55 - Feat.: - Title: Danko neskladá zbrane a ďalej útočí na Huliaka. Ak ustúpite, je to ako snehová guľa, varuje 04 - Modified: 2025-02-24 13:36:02 - Feat.: - Title: Národniari sa inšpirovali Trumpom, chcú rokovania o vrátení poskytnutých financií Ukrajine späť Slovensku 05 - Modified: 2025-02-23 18:54:21 - Feat.: - Title: Zabudnuté Svätoplukove prúty
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
28. február 2025 12:43