Tržby v maloobchode na Slovensku. FOTO: Štatistický úradFOTO: Štatistický úrad
StoryEditor

Najhorší výsledok za päť mesiacov. Tempo rastu maloobchodných tržieb na Slovensku výrazne spomalilo

06.03.2025, 09:10
Autor:
ČTKČTK

Dvojciferný decembrový rast maloobchodných tržieb bol naopak najvyšší za celý rok 2024 a podľa analytikov súvisel s nákupmi obyvateľov Slovenska pred tohtoročným zvýšením základnej sadzby DPH.

Medziročný rast tržieb slovenských obchodníkov sa v januári po zohľadnení inflácie spomalil na 0,8 percenta z decembrového tempa 10,1 percenta. Išlo o najhorší výsledok za posledných päť mesiacov. Dnes o tom informoval Štatistický úrad.

Dvojciferný decembrový rast maloobchodných tržieb bol naopak najvyšší za celý rok 2024 a podľa analytikov súvisel tiež s nákupmi obyvateľov Slovenska pred tohtoročným zvýšením základnej sadzby dane z pridanej hodnoty (DPH).

Januárový výsledok maloobchodu ovplyvnili najmä vyššie tržby hypermarketov a supermarketov, ako aj predajní obuvi, textilu a drogérie. Tržby naopak reálne klesli napríklad hobbymarketom, ďalej predajniam nábytku a elektroniky.

01 - Modified: 2025-12-09 09:37:22 - Feat.: - Title: ​Blanár vidí v Afrike motor globálneho rastu. Nový veľvyslanec v Nigérii má otvoriť dvere pre slovenský biznis 02 - Modified: 2025-11-18 08:39:54 - Feat.: - Title: Priemysel opäť rastie: Objednávky sa po piatich mesiacoch poklesu výrazne zvýšili 03 - Modified: 2025-11-14 09:58:53 - Feat.: - Title: Rast ekonomiky jemne zrýchlil, naďalej však ostáva utlmený, tvrdí analytik. Sme pod priemerom Únie 04 - Modified: 2025-11-16 13:59:55 - Feat.: - Title: Slovenská ekonomika pokračuje v biednom výkone. V treťom kvartáli si polepšila, aj tak za vlaňajškom zaostáva 05 - Modified: 2025-11-06 12:48:14 - Feat.: - Title: Maloobchod v eurozóne nečakane oslabil, Slovensko patrilo k svetlým výnimkám
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
03. január 2026 16:17