StoryEditor

Fico strihal pásku. Prvé štátne nájomné byty obsadia bratislavskí zdravotníci, prispeje im aj nemocnica

11.03.2025, 10:24
  • Prvý bytový dom v komplexe Ovocné sady, ktorý je súčasťou nového systému štátom podporovaného nájomného bývania, obsahuje približne sto bytov.
  • Približne 35 percent bytov v systéme je určených pre štátnych zamestnancov. Tí prídu už do prvého projektu.
  • Všetky byty budú odovzdané nájomníkom v štandardnej výbave. Investorov štát láka pätpercetnou sadzbou DPH pri budovaní nových bytových jednotiek.

Premiér Robert Fico spolu s ministrom dopravy Jozefom Rážom dnes prestrihli pásku v prvých nájomných bytoch v novom systéme štátom podporovaného bývania. Tie obsadia z časti bratislavskí zdravotníci. 

Prvý bytový dom v komplexe Ovocné sady, ktorý je súčasťou nového systému štátom podporovaného nájomného bývania, obsahuje približne sto bytov. Vybudoval ho súkromný investor a štát bude nájomníkom prispievať na náklady na bývanie. 

Stabilizácia štátnych zamestnancov

Približne 35 percent bytov v systéme je určených pre štátnych zamestnancov. Tí prídu už do prvého projektu, Fico dnes oznámil spoluprácu s Univerzitnou nemocnicou v Bratislave. Nové byty teda získajú zo štátneho sektoru najmä zdravotné sestry a pôrodné asistentky z nemocnice. V tomto konkrétnom projekte to bude približne 23 alebo 24 bytov.

Okrem štátu môže nájomníkom pomôcť platiť výdavky aj zamestnávateľ. Ten im môže platiť maximálne štyri eurá na meter štvorcový. Toto sa má zvýšiť v budúcnosti na 5,2 eura.

Nájom jednoizbového bytu na Ivanskej ceste v nájomnom dome vyjde na 326 eur mesačne s príspevkom 3,30 eura na meter štvorcový od zamestnávateľa, ktorý poskytne zdravotníkom nemocnica. 

Splátka hypotéky by vyšla 420 eur, pričom komerčný nájom by bol podľa Fica 516 eur. K tomu treba ešte pripočítať zálohové platby za energie. Byty sú k dispozícii už od apríla. 

image

Štátne nájomné byty: v hlavnom meste majú byť v atypickej lokalite, aké sú detaily projektu?

Cieľom je aj stabilizácia štátnych zamestnancov. Premiér sa snaží, aby čoskoro vo fonde štátom podporovaného bývania pribudli nové bytové jednotky. "Je to naša priorita, investorom už nič nebráni. Môžu podpísať dohody s vládou," povedal Fico.

Nejde podľa neho o sociálne byty, ale o štandardne vybavené nájomné byty pre ľudí, ktorí nechcú mať hypotéku. Tí sa môžu prihlásiť do štátneho registra, kde musia splniť podmienky ohľadom príjmu.

Záujemca musí mať minimálne taký mesačný príjem, aby po odčítaní životného minima domácnosti zostalo dostatok financií na platbu nájomného.

Výhody pre zamestnávateľov

"Kritérium je aj osemnásobok životného minima domácnosti. Takýto príjem je už príliš vysoký," povedala riaditeľka Agentúry štátom podporovaného nájomného bývania Eva Lisová. Záujemcovia, ktorí už majú n...

Tento článok je určený pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
15. január 2026 02:45