Predstavitelia KDH, napravo poslanec Marián Čaučík. FOTO: TASR/Lukáš Mužla
StoryEditor

Zodpovedné orgány nezabránili vstupu nákazy na Slovensko. Opatrenia neboli účinné, reaguje poslanec KDH Čaučík

21.03.2025, 13:22
Autor:
TASRTASR

Štátna veterinárna a potravinová správa mala podľa neho konať rázne a prijať tvrdé opatrenia najmä na hraniciach s Maďarskom, kde bola nákaza potvrdená.

Zodpovedné orgány nezasiahli včas a nezabránili vstupu nákazy na územie Slovenska. Uviedol to Marián Čaučík, opozičný poslanec za KDH a člen Výboru Národnej rady pre pôdohospodárstvo a životné prostredie k informácii, že výskyt slintačky a krívačky sa potvrdil aj na území Slovenska.

"Ide o alarmujúcu situáciu a vyžaduje si okamžitú a dôslednú reakciu štátnych orgánov, ktorá bude klásť dôraz na ochranu zdravia zvierat, finančné záujmy chovateľov aj bezpečnosť spotrebiteľov," podčiarkol Čaučík.

Štátna veterinárna a potravinová správa mala podľa neho konať rázne a prijať tvrdé opatrenia najmä na hraniciach s Maďarskom, kde bola nákaza potvrdená.

image

Slintačka a krívačka: Nákaza sa šíri vzduchom, utratia celé chovy. Nariadili zatvoriť zoologické záhrady

"Doteraz prijaté karanténne opatrenia v ôsmich obciach okresov Dunajská Streda a Komárno boli zjavne málo účinné. Poľsko zriadilo na svojich hraniciach dekontaminačné brány a dezinfekčné brody okamžite, napriek tomu, že s Maďarskom nesusedí," zdôraznil.

"Budem iniciovať, aby sa na program najbližšej riadnej schôdze Výboru Národnej rady pre pôdohospodárstvo a životné prostredie v utorok zaradil aj bod: Opatrenia na zamedzenie šírenia slintačky a krívačky na Slovensku a aby bol na výbor prizvaný ústredný riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy a hlavný veterinárny lekár. Je zjavné, že zodpovedné orgány nezasiahli včas a nezabránili vstupu nákazy na územie Slovenskej republiky. O to viac je dôležitejšie, aby teraz zasiahli promptne, účinne a rýchlo. Inak následky na celý sektor môžu byť katastrofálne," dodal Čaučík.

Ku kritike opatrení sa pridal aj podpredseda opozičného hnutia Progresívne Slovensko Ivan Štefunko. "Prípady slintačky a krívačky sa objavili už aj na Slovensku a minister Richard Takáč občanom odkazuje, že to nebude sranda. Sám však neurobil dosť preto, aby sme sa na túto situáciu pripravili. Situácia je pritom vážna, a zrejme sa bude zhoršovať. V období, keď začne platiť transakčná daň, môžeme preto očakávať zvyšovanie cien potravín a mnohí exportéri nebudú môcť vyvážať svoje výrobky do zahraničia. Vyzývame vládu, aby namiesto kšeftovania s funkciami riešila skutočné problémy ľudí," doplnil Štefunko.

Pred piatkovým rokovaním vlády minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Richard Takáč informoval, že na Slovensku sa potvrdil výskyt slintačky a krívačky v troch chovoch hovädzieho dobytka v okresoch Komárno a Dunajská Streda.

01 - Modified: 2025-03-21 10:57:38 - Feat.: 1 - Title: Ceny medu pôjdu nahor, problémy robí sršeň ale aj iný nepriateľ včiel 02 - Modified: 2025-03-21 10:18:58 - Feat.: 1 - Title: Českí policajti kontrolujú zákaz dovozu zvierat na štyroch priechodoch, hlási šéf tamojšieho agrorezortu 03 - Modified: 2025-03-21 09:26:54 - Feat.: 1 - Title: Slovensko jej nečelilo viac ako 50 rokov. V troch chovoch potvrdili nebezpečnú nákazu 04 - Modified: 2025-03-20 22:28:47 - Feat.: 1 - Title: Slintačku a krívačku zatiaľ na Slovensku nepotvrdili, čaká sa na ďalšie výsledky 05 - Modified: 2025-03-20 21:55:22 - Feat.: 1 - Title: Česko pre možný výskyt slintačky zakáže od polnoci dovoz zvierat zo Slovenska
01 - Modified: 2025-04-16 08:04:31 - Feat.: - Title: Rakúsko predlžuje hraničné kontroly s Českom a Slovenskom o pol roka 02 - Modified: 2025-04-15 10:13:29 - Feat.: - Title: V Nemecku sa oficiálne nevyskytuje slintačka a krívačka, potvrdila Svetová organizácia pre zdravie zvierat 03 - Modified: 2025-04-15 09:32:35 - Feat.: - Title: Hlavný veterinárny lekár podľa Huliaka škodí Slovensku, vyzval na jeho odvolanie 04 - Modified: 2025-04-14 17:12:23 - Feat.: - Title: Kamionisti na priechode Makov porušujú zákaz s prevozom tovaru, tvrdí česká polícia 05 - Modified: 2025-04-14 16:13:12 - Feat.: - Title: Česko od utorka zruší zákaz dovozu zvierat z časti Rakúska kvôli slintačke
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
17. apríl 2025 06:44