Dovoz a vývoz tovarov na Slovensku. Zdroj: ŠÚ SR
StoryEditor

Bilancia zahraničného obchodu nie je priaznivá, ťahá ho však naše kľúčové odvetvie

09.04.2025, 09:19
Autor:
TASRTASR

Za prvé dva mesiace tohto roka bolo saldo zahraničného obchodu pasívne v objeme 275,3 milióna eur. Vývoz sa v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2024 zvýšil o 2,5 percenta a dovoz sa zvýšil o 11,7 percenta.

Zahraničný obchod Slovenska skončil vo februári schodkom v objeme 41,9 milióna eur, pričom v rovnakom období minulého roka bol v prebytku 652,3 milióna eur. Deficit v bilancii zahraničného obchodu zaznamenala ekonomika už tretí mesiac po sebe, informoval v stredu Štatistický úrad.

Zo Slovenska sa vo februári podľa predbežných výsledkov vyviezol tovar v hodnote 9,2 miliardy eur, čo je medziročný rast o 4,3 percenta. Dovoz tovaru vzrástol ešte výraznejšie, a to o 13,1 percenta na 9,3 miliardy eur. Štatistický úrad spresnil, že to bol najvyšší rast dovozu od decembra 2022.

V rámci štruktúry exportu vykázalo šesť z desiatich obchodovaných tried medziročný nárast. Najväčší vplyv na zvýšenie vývozu mala trieda Stroje a prepravné zariadenia, kam patrí aj export automobilov.

image

Slovenský automobilový priemysel čelí novej hrozbe: Clá na export do USA sú na obzore

Vo februári zaznamenala medziročný nárast o 4,6 percenta. Zvýšenie hodnoty vývozu podporila aj trieda Minerálne palivá, pod ktorú patrí napríklad export elektrickej energie a ropných produktov. Hodnota tovaru v tejto triede bola medziročne vyššia až o 37,2 percenta.

Na strane importu medziročne vzrástlo deväť z desiatich tried. Najväčší vplyv na nárast celkového dovozu mala trieda Minerálne palivá, zahŕňajúca ropu, elektrickú energiu a zemný plyn. Hodnota tohto tovaru bola medziročne vyššia o 55,9 percenta, čo bol najvyšší nárast od decembra 2022.

Na rast celkového dovozu tovaru mala vplyv aj trieda Stroje a prepravné zariadenia, kam patria aj súčiastky motorových vozidiel. Hodnota dovezeného tovaru v tejto triede bola medziročne vyššia o 9,7 percenta.

Najväčší podiel na zahraničnom obchode mala aj vo februári trieda Stroje a prepravné zariadenia s podielom viac ako 61 percent na celkovom vývoze a vyše 46 percent na celkovom dovoze.

image

Motor slovenskej ekonomiky padol do mínusu. Najväčšie problémy má odvetvie, ktoré patrí ku kľúčovým

Do členských štátov EÚ smerovalo takmer 78 percent hodnoty februárového vývozu. Dovoz z týchto štátov EÚ tvoril vyše 63 percent. Vývoz do EÚ sa medziročne zvýšil o vyše dve percentá a dovoz vzrástol o takmer desať percent. Do nečlenských krajín EÚ export medziročne vzrástol o viac ako 12 percent a dovoz z týchto krajín stúpol o vyše 19 percent.

S členskými štátmi EÚ mala Slovenská republika prebytok februárovej obchodnej bilancie vo výške viac ako 1,3 miliardy eur. Naopak, obchodovanie s krajinami mimo Európskej únie skončilo so schodkom takmer 1,4 miliardy eur.

Za prvé dva mesiace tohto roka bolo saldo zahraničného obchodu pasívne v objeme 275,3 milióna eur. Vývoz sa v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2024 zvýšil o 2,5 percenta na 17,8 miliardy eur, dovoz sa zvýšil o 11,7 percenta na 18,1 miliardy eur.

01 - Modified: 2025-11-28 09:35:56 - Feat.: - Title: Domy a byty draželi na jeseň najviac za tri roky. Doterajší líder prišiel o prvenstvo, prebrala mu ho Nitra 02 - Modified: 2025-11-19 08:37:36 - Feat.: - Title: Harmonizovaná inflácia na Slovensku v októbri dosiahla 3,9 percenta 03 - Modified: 2025-11-18 16:30:00 - Feat.: - Title: KOMENTÁR: Brusel nášmu deficitu neverí 04 - Modified: 2025-11-18 08:39:54 - Feat.: - Title: Priemysel opäť rastie: Objednávky sa po piatich mesiacoch poklesu výrazne zvýšili 05 - Modified: 2025-11-10 11:39:41 - Feat.: - Title: Export strojov a áut do Nemecka má dobré tempo
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
02. december 2025 01:45