Slovensko počíta s výraznejším uvoľňovaním reštrikcií v súvislosti s nákazou slintačky a krívačky v chovoch okolo 7. až 10. mája, pokiaľ sa do tej doby nevyskytne ďalší prípad tohto vysoko infekčného ochorenia hovädzieho dobytka a ďalších sudokopytníkov.
Novinárom to dnes povedal minister poľnohospodárstva Richard Takáč. Zatiaľ posledné, šieste ohnisko nákazy, úrady na Slovensku potvrdili 4. apríla.
Takáč povedal, že už budúci týždeň by ale mohli byť otvorené zoologické záhrady na východe krajiny, kde sa nákaza nevyskytla. Slintačka a krívačka zasiahla komerčné chovy hovädzieho dobytka na južnom a západnom Slovensku.
Podľa Takáča je v súčasnosti ešte predčasné hovoriť o tom, že krajina slintačku a krívačku zvládla. Dodal, že pôvodne úrady predpokladali, že inkubačná doba ochorenia je sedem až 14 dní, ale v susednom Maďarsku bol rozostup medzi potvrdenými prípadmi až 20 dní.
Práve z Maďarska, ktoré prvý prípad slintačky a krívačky oznámilo tento rok v marci pri hraniciach so Slovenskom, bola slintačka a krívačka zavlečená na Slovensko. To po potvrdení nákazy na svojom území zaviedlo rôzne opatrenia, ktoré sa týkajú obmedzenia presunu zvierat, ďalej nákladnej dopravy na hraniciach s Maďarskom a Rakúskom a zákazu vstup nepovolaných osôb do chovov hospodárskych zvierat.
Okrem toho Štátna veterinárna a potravinová správa nariadila uzavrieť zoologické záhrady, ďalej povinnú dezinfekciu pracovníkov a vozidiel, ktoré prídu do kontaktu s chovmi, a zakázala aj konanie výstav zvierat ohrozených slintačkou a krívačkou.