Národná banka Slovenska, NBS, budova FOTO: Archív HN
StoryEditor

Pre budúci rating Slovenska bude kľúčová konsolidácia a vplyv amerických ciel, tvrdí analytik

28.04.2025, 14:39
Autor:
TASRTASR

Slovensko je ohrozené predovšetkým kvôli celkovej otvorenosti ekonomiky, keďže nominálny objem vývozov aj dovozov presahuje 90 percent HDP.

Konsolidácia verejných financií a vplyv amerických ciel na slovenskú ekonomiku budú kľúčové pre budúci rating Slovenska. Poukázal na to makroekonomický analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák v súvislosti s rozhodnutím agentúry S&P, ktorá v piatok (25. 4.) potvrdila hodnotenie Slovenska na úrovni A+, zmenila však jeho výhľad zo stabilného na negatívny.

image

Zdá sa, že katastrofa obchodnej vojny je nateraz zažehnaná. Trump sa chce vyhnúť najmä jednej veci

„Medzi hlavné riziká zaradila ratingová agentúra riziká vyplývajúce z uvalenia amerických ciel na zahraničných partnerov Spojených štátov, čo bude mať vplyv nielen na rast hrubého domáceho produktu (HDP) či nezamestnanosť, ale aj situáciu vo verejných financiách,“ upozornil analytik.

Slovensko je ohrozené predovšetkým kvôli celkovej otvorenosti ekonomiky, keďže nominálny objem vývozov aj dovozov presahuje 90 percent HDP. Rovnako aj kvôli vysokému podielu automobilového priemyslu, ktorý by mal byť clami zasiahnutý viac než väčšina ostatných sektorov.

image

Transakčná daň je nezrušiteľná, vyhlásil Fico. Viní z nej opozíciu, ďalšiu konsolidáciu ohlásia koncom apríla

Dôležitým faktorom, ktorý ratingová agentúra vzala pri svojom hodnotení do úvahy, je podľa analytika konsolidácia verejných financií. „Tohtoročný balík označila za značný, pričom verí tomu, že vláda bude v konsolidačnom úsilí pokračovať,“ priblížil. S&P predpokladá pokles deficitu na úrovne 3 až 4 percentá HDP do roku 2027, upozorňuje však aj na hrozbu vyplývajúcu z blížiacich sa parlamentných volieb, ktoré majú tendenciu oslabovať ochotu konsolidácie.

„Zhrnuté a podčiarknuté, slovenský rating bude závisieť najmä od toho, ako dokáže naša ekonomika zvládnuť americké clá a spomaľujúci sa zahraničný dopyt a zároveň ako bude pokračovať konsolidácia,“ doplnil Horňák s tým, že pre optimistický vývoj ďalšieho hodnotenia bude dôležitá aj kvalita inštitucionálneho prostredia, dobré vzťahy s Európskou úniou či čerpanie európskych financií.

image

S&P ponechala Slovensku rating A+, zhoršila však výhľad na negatívny pre globálne riziká

Aktuálny rating od S&P je piaty najlepší, pričom sa nachádza dva stupne nad hodnotením ostatných dvoch najdôležitejších ratingových agentúr. Analytik pripomenul, že Moody´s znížila hodnotenie Slovenska v závere minulého roka na úroveň A3 a Fitch tak urobil v decembri 2023, obidve však so stabilným výhľadom.

image

KOMENTÁR: Pilier našej ekonomiky dostal poriadnu nakladačku

„Udržanie ratingu A+ v situácii, keď sme po bývalej vláde prevzali verejné financie v najhoršom stave v celej Európskej únii, považujem za pozitívnu správu. Úpravu výhľadu zo stabilného na negatívny sme očakávali a dôvody jasne pomenovala aj agentúra. Je to dôsledok rizík, ktoré prinášajú externé faktory na globálnej úrovni a nesúvisia s krokmi vlády,“ reagoval na hodnotenie S&P minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD). Zároveň ocenil, že agentúra vníma snahu o konsolidáciu verejných financií a že tieto kroky prispeli k udržaniu ratingu.

 

01 - Modified: 2025-04-29 08:00:06 - Feat.: 1 - Title: Nastáva Trumpova kapitulácia. Zdá sa, že katastrofa obchodnej vojny je nateraz zažehnaná 02 - Modified: 2025-04-27 08:50:55 - Feat.: 1 - Title: Transakčná daň je nezrušiteľná, vyhlásil Fico. Viní z nej opozíciu, ďalšiu konsolidáciu ohlásia koncom apríla 03 - Modified: 2025-04-25 21:40:03 - Feat.: 1 - Title: S&P ponechala Slovensku rating A+, zhoršila však výhľad na negatívny pre globálne riziká
01 - Modified: 2025-05-16 21:10:52 - Feat.: - Title: Agentúra Fitch potvrdila Slovensku rating A- so stabilným výhľadom, upozorňuje však na hrozbu amerických ciel 02 - Modified: 2025-04-04 13:51:35 - Feat.: - Title: Slovenská ekonomika si udržiava rating A+, stabilný výhľad potvrdila japonská agentúra 03 - Modified: 2025-02-07 21:42:00 - Feat.: - Title: Slovenská ekonomika pokračuje v držaní ratingu. Agentúra DBRS očakáva zvýšený prílev zahraničných investícií 04 - Modified: 2024-12-14 13:01:27 - Feat.: - Title: Čierny deň pre Slovensko. Zhoršenie ratingu môže predražiť financovanie dlhu, hovoria analytici 05 - Modified: 2024-12-06 22:49:48 - Feat.: - Title: Slovenská ekonomika si drží ratingy. Stabilný výhľad potvrdila aj svetová agentúra
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
16. máj 2025 23:16