Hotely a penzióny na Slovensku v marci ubytovali takmer 406-tisíc ľudí, čo je medziročný pokles o necelé jedno percento. V porovnaní s cestovateľsky najúspešnejším marcom 2019 stále chýbalo ubytovateľom 6,4 percent, teda takmer 28-tisíc ubytovaných hostí, informoval v pondelok Štatistický úrad.
Hostia strávili v hoteloch a penziónoch viac ako jeden milión nocí, čo bolo o 3,5 percent menej ako pred rokom. Priemerná dĺžka pobytu predstavovala 2,5 noci. Takmer dvojtretinový podiel v štruktúre ubytovaných tvorili domáci návštevníci. Ich počet, 263-tisíc hostí, medziročne klesol o menej ako 1 percento. K rekordnému marcu 2019 chýbalo takmer 6 percent domácej klientely. Zahraničná návštevnosť s počtom ubytovaných 143-tiíc klesla v medziročnom porovnaní takmer o 2 percentá. V turisticky najúspešnejšom marci 2019 bolo na Slovensku ubytovaných takmer o 8 percent cudzincov viac.
Nižší počet návštevníkov ako pred rokom v marci zaevidovali Trenčiansky, Banskobystrický, Trnavský a Prešovský kraj. Najväčší pokles zaznamenal región, do ktorého patria Vysoké Tatry - Prešovský kraj. Ubytovatelia tam mali medziročne nižšiu návštevnosť o 7 percent. Stále však počet návštevníkov o 2 percentá prekonal hodnoty z obdobia pred pandémiou, Prešovský kraj totiž historicky najvyššiu marcovú návštevnosť evidoval v rokoch 2024 a 2023.
Celková návštevnosť regiónov medziročne vzrástla v štyroch krajoch Slovenska, a to od 1,3 percent v Žilinskom kraji po 4,4 percent v Košickom kraji. Najviac hostí, takmer 100-tisíc, navštívilo Bratislavský kraj, nasledoval Žilinský kraj s 94-tisíc návštevníkmi. Spolu tvorili tieto dva regióny takmer polovicu celkovej tohtoročnej marcovej návštevnosti SR.
Najobľúbenejším miestom pre cudzincov bol Bratislavský kraj s viac ako 59-tisíc návštevníkmi. V tomto regióne sa ubytovalo vyše 40 percent zahraničných hostí, ktorí v marci navštívili Slovensko. Súčasne bol Bratislavský kraj jediným regiónom, kde cudzinci tvorili nadpolovičnú väčšinu návštevníkov. Domáci návštevníci vyhľadávali horské prostredie a najčastejšie sa ubytovali v Žilinskom kraji (61-tisíc hostí) a Prešovskom kraji (56-tisíc hostí). Spolu sa v týchto dvoch regiónoch ubytovalo 44 percent slovenských hostí.
Od začiatku roka do marca sa v zariadeniach cestovného ruchu ubytovalo takmer 1,3 milióna hostí. Išlo o medziročný nárast o necelých 5 percent. V porovnaní s rovnakým obdobím najúspešnejšieho roka pred pandémiou (rok 2019) bola aktuálna návštevnosť vyššia o 1 percento. Zahraničná návštevnosť medziročne rástla rýchlejším tempom ako domáca, a to takmer o 7 percent. Domáca návštevnosť dosiahla nárast skoro o 4 percentá.
V prvom štvrťroku poskytovalo ubytovacie služby na Slovensku celkovo 5122 ubytovacích zariadení. Návštevníkom bolo k dispozícii 73-tisíc izieb a 203-tisíc lôžok (vrátane kempingových miest). Čisté využitie stálych lôžok dosiahlo 23,7 percent, využitie izieb 27,5 percent. V priemere v jednom dni bolo k dispozícii 66-tisíc izieb a 154-tisíc stálych lôžok. Ubytovacie zariadenia dosiahli v prvom štvrťroku tržby takmer 154 miliónov eur (bez DPH), čo bol 16 percent medziročný nárast.