Predseda opozičného hnutia Slovensko Igor Matovič označil na dnešnej tlačovej konferencii predsedu vlády Roberta Fica za inteligentného človeka, ktorý však zneužíva svoju inteligenciu a nevedomosť občanov Slovenska proti záujmom krajiny.
Premiér podľa Matoviča už pred niekoľkými mesiacmi "zlomil palicu" nielen nad predsedom koaličnej SNS Andrejom Dankom, ale aj nad predsedom Hlasu a ministrom vnútra Matúšom Šutajom Eštokom.
Fico podľa neho vidí, že jeho koaliční partneri sú "neschopní". "Preto vymyslel rafinovaný, a z politického marketingu geniálny plán," pokračuje.
Ficovým plánom má byť to, že z druhého piliera má po jeho otvorení odísť určitá časť sporiteľov, naposledy to bolo približne 10,5 percenta. Odchodom sa ich úspory následne automaticky majú preniesť do prvého piliera.
Podľa Matoviča si Fico týmto ťahom robí zálusk na približne 1,4 miliardy eur z peňazí sporiteľov v druhom pilieri, ktoré by pribudli do rozpočtu v roku 2026. "Iba v tomto roku nás Fico okradne o 2,7 miliardy eur," vyhlásil a poukázal na konsolidačné opatrenia.
V prípade odchodu sporiteľov z druhého piliera by tak vláda musela v roku 2026 "nájsť" len 300 miliónov eur. Matovič v tejto súvislosti spomenul možnú vyššiu daň z hazardu či nehnuteľností.
Tieto opatrenia podľa šéfa hnutia Slovensko však nie sú trvácne. Zo sumy 1,4 miliardy eur z druhého piliera v roku 2026 sa do roku 2027 má podľa neho preniesť len približne 100 miliónov eur, čím by sa nové konsolidačné opatrenia na rok 2027 mali vyšplhať na 3,1 miliardy eur.
To má byť zámienkou na predčasné voľby do Národnej rady, riadne by sa mali konať v roku 2028. V predvolebnom období si Fico podľa Matoviča na takú veľkú konsolidáciu netrúfne. "To sa jednoducho nedá, on šetriť nevie. Toto je Ficov tajný plán," zhodnotil Matovič a zopakoval, že čo sa týka politického marketingu, považuje tento plán za "geniálny".
Ďalší variant má byť otvorenie druhého piliera až v budúcom roku, čím by sa podľa Matoviča ukázalo, že je pripravený dovládnuť. "Na to nemá odvahu," dodal s tým, že podľa neho to už Fico "zabalil".
Predseda hnutia Slovensko zároveň vyzval opozíciu, konkrétne Progresívne Slovensko, SaS a mimoparlamentných Demokratov, aby vymysleli scenár, v ktorom hlasy pre SaS a Demokratov v budúcich parlamentných voľbách neprepadnú. "My sme pripravení do boja," uviedol na záver.
Redakcia sa obrátila na Úrad vlády aj stranu Smer ohľadom reakcie na tieto tvrdenia. Po odpovedi článok aktualizujeme.