Po krátkom oživení priemysel opäť klesol, nepomohla ani zvýšená výroba áut. FOTO: ŠÚSR
StoryEditor

Domáci priemysel zaznamenal v apríli mierny pokles, výroba áut opäť rástla

10.06.2025, 09:24
Autor:
TASRTASR

Celkovo tak z pätnástich sledovaných odvetví zaznamenalo medziročne nižší výkon sedem.

Priemyselná produkcia SR aj naďalej vykazuje známky útlmu, v apríli 2025 medziročne klesla o 0,4 percentá. Po zohľadnení sezónnych vplyvov sa medzimesačne priemyselná produkcia zvýšila o 0,5 percent. Informoval o tom Štatistický úrad.

image

Fico sonduje nové trhy pre zbrojárstvo ďaleko na východe. Jedna naša firma medzitým láme rekordy (Brífing HN)

Priemysel mal nižší výkon ako pred rokom už tretíkrát od začiatku roka, no tentoraz bol pokles najmiernejší. Celkový výsledok odvetvia ovplyvnil dynamický nárast vo vybraných kľúčových odvetviach priemyslu, ktoré však naďalej brzdili výrazné poklesy v iných dôležitých štruktúrach priemyslu. Celkovo tak z pätnástich sledovaných odvetví zaznamenalo medziročne nižší výkon sedem.

image

Nemci škrtli 100-tisíc pracovných miest. Napriek tomu tam naše firmy vyvážajú najviac za poslednú dobu

Najpodstatnejší vplyv na priemyselnú produkciu mala v apríli tohto roka kľúčová výroba dopravných prostriedkov, ktorá medziročne vzrástla 6 percent. Produkcia áut tak rástla už štvrtý mesiac po sebe, hoci tempo rastu sa v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom spomalilo približne na tretinu.

image

Lídri mediálnych agentúr: Potrebujeme zmysluplne hospodáriť, menej a kratšie tendrovať

Po zohľadnení sezónnych vplyvov medzimesačne (oproti marcu 2025) sa priemyselná produkcia zvýšila o 0,5 percent.

V súhrne za január až apríl 2025 priemyselná produkcia medziročne klesla o 0,8 percent. Nižší výkon ako v rovnakom období minulého roka vykázalo 7 z celkovo 15 sledovaných odvetví (špeciálnych priemyselných zoskupení). Najvýznamnejšie výsledok ovplyvňoval takmer 13-percentný rast vo výrobe dopravných prostriedkov.

Priemysel významne brzdil najmä 13-percentný pokles v dodávke elektriny, plynu, pary a studeného vzduchu. Výkon priemyslu spomalil aj vyše 15-percentný pokles výroby strojov a zariadení, ale aj takmer 7-percentné zníženie vo výrobe kovov. Negatívny vplyv na celkový vývoj priemyslu mali aj nižšie výkony vo výrobe elektrických zariadení, či výrobe z gumy a plastov.

01 - Modified: 2025-06-09 09:13:03 - Feat.: 1 - Title: Zužovanie prebytkov slovenského zahraničného obchodu by sa malo spomaľovať, predpokladá analytik 02 - Modified: 2025-06-09 07:24:49 - Feat.: 1 - Title: Čína hlási nárast obchodného prebytku, ekonomika však zápasí s defláciou 03 - Modified: 2025-06-06 09:51:02 - Feat.: 1 - Title: Európska ekonomika zrýchlila rast výrazne lepšie než sa očakávalo, USA zaznamenali mierny pokles
01 - Modified: 2025-07-16 11:32:35 - Feat.: - Title: KOMENTÁR: Temné mračná sa kopia nad Slovenskom 02 - Modified: 2025-07-15 11:05:55 - Feat.: - Title: Priemysel v EÚ sa v máji vrátil k rastu, na Slovensku však produkcia opäť klesla 03 - Modified: 2025-07-10 13:06:26 - Feat.: - Title: Priemysel čaká slabé leto, dôvera je na 16-mesačnom minime, tvrdia analytici 04 - Modified: 2025-07-10 11:29:17 - Feat.: - Title: Nevyzerá to ružovo. O koľko miliárd prídu naše automobilky pre Trumpove clá? 05 - Modified: 2025-07-10 07:25:04 - Feat.: - Title: Priemyselná výroba Slovenska sa v máji prepadla o štyri percentá
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
17. júl 2025 08:57