Vládna koalícia chystá tretí konsolidačný balíček v čase, keď prichádzajú správy o ochladzovaní našej ekonomiky. FOTO: TASR/J. Kotian
StoryEditor

Ekonomika rázne šliapne na brzdu, štát príde o stovky miliónov. Horšie časy predpovedajú aj vládni analytici

30.06.2025, 17:26
  • Po Národnej banke a rozpočtovej rade spomalenie našej ekonomiky odhaduje aj ministerstvo financií.
  • V čom vidí Inštitút finančnej politiky najväčšie riziká?
  • Ako budú rásť platy Slovákov a aká sa očakáva inflácia?
  • Analytici rezortu financií znížili aj odhad výberu daní.

Ešte vlani sa naše hospodárstvo tešilo viac ako dvojnásobnému rastu v porovnaní s priemerom Európskej únie. V tomto roku je čoraz jasnejšie, že aj slovenská ekonomika sa výraznejšie zadrháva.

Dolieha na ňu práve zhoršenie vývoja zahraničného prostredia. Ide o problémy európskych producentov súťažiť na svetových trhoch, ako aj o nárast globálnej neistoty živený či už vojenskými, ale aj obchodnými konfliktmi.

image

Ekonomika Slovenska chladne. Jedna hrozba nás môže pripraviť až o 20-tisíc pracovných miest

Z domácich faktorov ako najväčšia brzda nášho hospodárstva pôsobí prebiehajúca konsolidácia verejných financií. Tá priniesla napríklad zvýšenie základnej sadzby DPH, vyššiu daň z príjmu pre veľké podniky či novú taxu z finančných transakcií.

Minulý týždeň svoje odhady tohtoročného rastu HDP korigovali nadol Rada pre rozpočtovú zodpovednosť aj Národná banka Slovenska. Pokles predstavoval takmer 0,4, respektíve až 0,7 percentuálneho bodu v porovnaní so zimnými očakávaniami rastu ekonomiky na úrovni 1,8 až 1,9 percenta.

V pondelok svoju novú makroekonomickú prognózu predstavil aj Inštitút finančnej politiky ministerstva financií.

Pridajte sa k tým, ktorí vedia viac.
Zostáva vám 74% na dočítanie.
01 - Modified: 2025-06-27 04:54:52 - Feat.: 1 - Title: Slabnúca ekonomika tlačí na pevnejšie uťahovanie opaskov. Fico hovorí o mimoriadne náročnom cieli 02 - Modified: 2025-06-26 14:03:55 - Feat.: 1 - Title: Ekonomika Slovenska chladne. Jedna hrozba nás môže pripraviť až o 20-tisíc pracovných miest 03 - Modified: 2025-06-27 09:19:39 - Feat.: 1 - Title: Nálada priemyselníkov je najhoršia za posledný rok a pol. Hrozba amerických ciel stále visí vo vzduchu
01 - Modified: 2025-12-29 16:00:00 - Feat.: - Title: Modus operandi koalície: najlepšia obrana je útok 02 - Modified: 2025-12-29 12:26:47 - Feat.: - Title: Ekonómovia: Slovensko má potenciál rásť oveľa rýchlejšie. Prečo zaostávame za Poľskom a Českom? 03 - Modified: 2025-12-23 10:00:39 - Feat.: - Title: Cenové zvraty nastali pri viacerých potravinách. Za ktoré si oproti vlaňajšku priplatíme a ktoré zlacneli? 04 - Modified: 2025-12-23 05:45:10 - Feat.: - Title: Slovensko čaká budúci rok slabý rast ekonomiky, hlási Kažimír. Protivietor má dve kľúčové príčiny 05 - Modified: 2025-12-21 23:00:00 - Feat.: - Title: Smrdí Slovákom niektorá práca? Najžiadanejšie povolania roka 2025 sa bijú s realitou
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
01. január 2026 01:15