Ministerka hospodárstva Denisa Saková. FOTO: TASR/Martin Baumann
StoryEditor

Medzivládnu dohodu o spolupráci v jadrovej energetike schválila aj vláda, potvrdil rezort Sakovej

10.09.2025, 15:57
Autor:
TASRTASR

Pre Slovensko predstavuje podľa rezortu hospodárstva prístup k novým technologickým riešeniam s najvyšším bezpečnostným a environmentálnym štandardom a spoluprácu na ďalších rozvojových projektoch.

Vláda SR v stredu schválila na svojom rokovaní medzivládnu dohodu o spolupráci medzi vládami Slovenskej republiky a Spojenými štátmi americkými. Schválená medzivládna dohoda vytvára právny a inštitucionálny rámec spolupráce medzi oboma vládami v oblasti civilnej jadrovej energetiky a zodpovedného využívania jadrovej energie a má zásadný význam pre budovanie nového jadrového zdroja v Jaslovských Bohuniciach (EBO). Uviedol to tlačový odbor Ministerstva hospodárstva (MH) SR.

Pre Slovensko predstavuje podľa rezortu hospodárstva prístup k novým technologickým riešeniam s najvyšším bezpečnostným a environmentálnym štandardom a spoluprácu na ďalších rozvojových projektoch. Dohoda prispeje k posilneniu energetickej bezpečnosti krajiny a k diverzifikácii a stabilite dodávok energií v súlade s politikami EÚ a pravidlami Zmluvy o Euratome.

image

Účasť Ruska na výstavbe jadrového zdroja ohrozí energetickú bezpečnosť, upozorňuje SaS

Slovensko sa tak zaradí medzi lídrov vo využívaní civilnej jadrovej energetiky v rámci EÚ a NATO, nielen v produkcii energie, spracovaní jadrového odpadu a jeho recyklácii, ale aj v aplikovanej vede, výskume a využití jadrových technológií aj v iných oblastiach vrátane medicíny.

Schválená medzivládna dohoda o spolupráci v oblasti jadrovej energetiky je rámcovou dohodou a zahŕňa najmä spoluprácu v súvislosti s programom civilných jadrových elektrární na Slovensku. Obom krajinám vytvára priestor pre spoluprácu v oblasti nových moderných technológií, výskumu, výmeny skúseností, prípravy odborníkov či zapojenia slovenského priemyslu. Umožňuje výmenné programy medzi univerzitami a inými vzdelávacími inštitúciami a podporu výskumno-vývojovej spolupráce.

Rezort hospodárstva zdôraznil, že Slovenská republika si pritom naďalej zachováva plnú suverenitu vo výbere partnerov, technológie, spôsobu financovania aj konečného projektového riešenia. Dohoda je prvým krokom týmto smerom, pričom Slovensko je otvorené spolupráci s každým technologicky vyspelým a dôveryhodným partnerom, ktorý môže prispieť k rozvoju jadrovej energetiky v súlade s potrebami a európskou legislatívou. Do budúcna vláda SR nevylučuje uzatvorenie rámcových medzivládnych dohôd aj s inými krajinami.

image

Ktorá jadrová elektráreň je tá najdrahšia?

Ministerstvo dodalo, že zo strany Európskej komisie rovnako neboli identifikované okolnosti brániace uzatvoreniu zmluvy, pričom čas a miesto podpisu sú aktuálne predmetom diskusií s americkou administratívou. Z dôvodu citlivého charakteru medzivládnej dohody, s cieľom zachovania bezpečnosti, ochrany záujmov SR a garantovania plynulého procesného postupu vedúceho k jej riadnemu uzatvoreniu, bude v zmysle ustanovenia zákona o ochrane utajovaných skutočností zverejnená po nadobudnutí jej platnosti a účinnosti, o čom bude rezort hospodárstva riadne a včas informovať.

01 - Modified: 2025-08-13 11:59:47 - Feat.: 1 - Title: Ficova vláda sa márne snaží zoštátniť výstavbu atómky. Proti Čechom „zbrojí“ expertmi, účet sa šplhá vysoko 02 - Modified: 2025-08-12 17:30:00 - Feat.: 1 - Title: Bohunice: Pellegrini rozprával, Trump ho počúval. No prečo trio našich politikov obišlo Macrona? (Brífing HN) 03 - Modified: 2025-08-08 15:27:16 - Feat.: 1 - Title: Zistenie HN: Slovenskú atómku chcú stavať okrem Američanov aj Francúzi. Gigant čaká na jeden Ficov krok
01 - Modified: 2025-12-03 19:13:11 - Feat.: - Title: Kto získa energopomoc a kto nie. Vylúči vás výplata 1 650 eur? (otázky a odpovede, + prepočty HN a príklady) 02 - Modified: 2025-11-28 13:13:15 - Feat.: - Title: Kúrenie čaká prudké zdraženie. Prví teplári ukázali nové ceny na rok 2026, faktúry ťahá hore sporný poplatok 03 - Modified: 2025-11-21 10:40:51 - Feat.: - Title: SaS odporúča Ficovi opäť trhať faktúry za elektrinu. Hrozí nárast cien o viac než tretinu, upozorňuje Galek 04 - Modified: 2025-11-20 14:54:55 - Feat.: - Title: Sporia sa, či štátu vznikla miliónová škoda. Na to, že projekt nefunguje, upozornil až piaty minister 05 - Modified: 2025-11-19 17:28:55 - Feat.: - Title: Štát podporuje účinnejšiu výrobu tepla a elektriny, pomôže to modernizácii, reaguje rezort hospodárstva na SaS
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
05. december 2025 17:34