Podpredseda Národnej rady Tibor Gašpar. FOTO: TASR/Jaroslav Novák
StoryEditor

Gašpar obhajuje rozpočet: nastavený je reálne, ciele sa podarí naplniť. Kritiku opozície odmieta

15.10.2025, 15:57
Autor:
TASRTASR

Opoziční poslanci počas stredajšej diskusie v Národnej rade upozornili napríklad na výšku predpokladaného deficitu verejných financií, ktorý bude podľa nich vyšší, než hovorí návrh rozpočtu.

Rozpočet je nastavený reálne a ciele sa podarí naplniť. Uviedol to v stredu na základe informácií od ministra financií SR Ladislava Kamenického koaličný poslanec Tibor Gašpar. Reagoval tak na kritiku opozičných poslancov počas rozpravy v Národnej rade k vládnemu návrhu zákona o štátnom rozpočte na budúci rok.

„To, že opozícia bude kritizovať rozpočet, asi je každému jasné a netreba to vysvetľovať. Nepodporovali konsolidáciu, nepodporia ani rozpočet,“ skonštatoval Gašpar. Zároveň zdôraznil, že koalícia nechce pripraviť občanov o sociálne benefity, ako napríklad trináste dôchodky, vlaky zadarmo či ďalšie opatrenia.

image

Fico ide proti zákazu spaľovacích motorov. Nie sme ‘otlkánek‘​, odkazuje do Bruselu a hrozí blokovaním sankcií

Opoziční poslanci počas stredajšej diskusie v Národnej rade upozornili napríklad na výšku predpokladaného deficitu verejných financií, ktorý bude podľa nich vyšší, než hovorí návrh rozpočtu. Kritizujú aj plánovanú energopomoc pre domácnosti, ktorú si Slovensko podľa nich v čase konsolidácie nemôže dovoliť.

Gašpar sa zároveň vyjadril ku Jánovi Ferenčákovi a jeho pozícii v rámci koalície. „Keďže konsolidáciu nepodporil, prečo by podporil rozpočet, ktorý nadväzuje úzko na konsolidáciu? Ja ho preto matematicky radím do polohy opozičného poslanca a hovorím, že nás je 78, že nás nie je 79,“ povedal Gašpar.

Nie je podľa jeho slov celkom šťastné to, ako sa Hlas vyrovnáva s poslancami, ktorí majú iný názor, než mali na začiatku volebného obdobia.

01 - Modified: 2025-12-21 09:28:19 - Feat.: - Title: Opozícia namiesto predĺženia obdobia žiada pre samosprávy systémové zmeny 02 - Modified: 2025-12-20 09:41:41 - Feat.: - Title: Koalícia chce obmedziť dĺžku rozpráv v parlamente. Poslanci by mali mať vopred určený čas 03 - Modified: 2025-12-19 14:07:15 - Feat.: - Title: Gašpar: Zákon na zmenu Úradu na ochranu oznamovateľov považujem za prioritu 04 - Modified: 2025-12-19 11:34:57 - Feat.: - Title: Hlas víta závery samitu EÚ, opozícia hovorí o pokrytectve slovenskej vlády 05 - Modified: 2025-12-17 12:54:52 - Feat.: - Title: Psychopatov je plný svet a sú aj v parlamente. S alkoholom je to podobné
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
23. december 2025 07:14