Predseda vlády Robert Fico počas výjazdového rokovania na Smolenickom zámku. FOTO: TASR/P. Neubauer
StoryEditor

Ficova vlajková loď je blízko dvoch známych značiek. HN zistili, o koho ide

25.02.2026, 15:48
  • Štátom podporované nájomné bývanie má byť receptom na zlyhaný trh.
  • V praxi sa zatiaľ testuje len jeden projekt v Bratislave.
  • Teraz vláda rozšírila kritériá, na základe ktorých sa môžu hlásiť noví investori.
  • V hre sú dve spoločnosti.

Premiér Robert Fico minulý týždeň vyhlásil, že obyčajné bývanie sa na Slovensku zmenilo na nedosiahnuteľný luxus. „V tomto trh zlyhal,“ komentoval. Odpoveďou podľa neho má byť štátom podporované nájomné bývanie.

V Bratislave sa tento model začal testovať pred rokom. Program so zapojením investičného partnera Kooperativy priniesol v bytovom dome Ovocné sady od JTRE niečo vyše stovky nájomných bytov a v marci pri ich odovzdávaní predseda vlády symbolicky prestrihol pásku.

image

Taraba? Časť jeho názorov kvitujem, hovorí Bittó Cigániková. Pre HN načrtla scenár svojho možného konca v SaS

Súčasťou plánu bolo aj ubytovanie zdravotníkov z Univerzitnej nemocnice Bratislava – do 24 bytov sa mali nasťahovať sestry a lekári. Napokon sa to nestalo, keďže nie všetci záujemcovia splnili podmienky, ktoré nastavila Agentúra štátom podporovaného nájomného bývania. Tá teraz avizuje ich úpravu a rozšírenie.

V článku sa ešte dočítate:

    • ako vyzerajú pravidlá pre možných partnerov po novom.
    • s ktorými entitami agentúra rokuje.
    • ako je na tom spolupráca s veľkým zamestnávateľom na východe.

Dostupné pre predplatiteľov

Tento článok je určený pre predplatiteľov.
Zostáva vám 71% na dočítanie.
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
04. jún 2026 04:09